Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij filozofije na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu postoji već gotovo tri desetljeća, od 1992. kao studij, a od 1993. kao sveučilišni dodiplomski studij. Njegova je specifičnost naglasak na povezanosti filozofije s drugim područjima znanja i uvažavanje činjenice da bavljenje općim i tradicionalnim filozofskim problemima nužno uključuje proučavanje mnoštva sadržaja koje filozofija dijeli s ostalim humanističkim te društvenim i prirodnim znanostima. Sve tri razine studija filozofije na Hrvatskim studijima ustrojene su prema suvremenim znanstvenim i didaktičkim standardima i po uzoru na prestižne svjetske studije filozofije, ne zanemarujući, međutim, niti specifičnu srednjoeuropsku tradiciju proučavanja povijesti filozofije. Svrha suvremenog studija filozofije stjecanje je što potpunijeg i temeljitijeg razumijevanja svijeta i čovjekova položaja u njemu te osposobljavanje za argumentirano iznošenje, interpretaciju i kritičku analizu stavova, vjerovanja i teorija u različitim područjima ljudskog djelovanja i znanja. Razmišljate li ozbiljno o studiju filozofije, na ovim ćete stranicama moći doznati na koji način Odjel za filozofiju Hrvatskih studija nastoji ispuniti ovu svrhu.


Obavijesti

Na godišnjoj skupštini Matice hrvatske, koja je održana 26. listopada 2024., predsjednik Matice hrvatske Miro Gavran dodijelio je Srebrenu povelju Matice hrvatske knjizi  Narav države  autora Tomislava Dretara i Jakova Erdeljaca.  
30. svibnja pročitan je znanstveni esej Jakova Erdeljca u eteru trećeg programa Hrvatskoga radija. Tekst ukratko predstavlja osnovne postavke Gehlenove teorije institucija koja se u širem smislu može razumjeti kao teorija djelovanja. Studentima ovaj audioprikaz može biti koristan kao uvod u Gehlenovu filozofiju. Emisiju možete pronaći ovdje .
Premijerna znanstvena monografija autora Tomislava Dretara (Institut za filozofiju) i Jakova Erdeljca (Fakultet hrvatskih studija) predstavljena je na tri lokacije. U Ozlju 26. svibnja knjigu je uz autore i urednika Ernesta Fišera predstavio Josip Periša, MAG. EDUC. PHILOL. CROAT. ET EDUC. PHIL. (Fakultet hrvatskih studija). Predstavljanje knjige održano je Zavičajnom muzeju Ozalj koji se nalazi u sklopu dvorca Ozalj. Drugo predstavljanje knjige održano je u „Dvorani Jure Petričevića“ u središtu Matice hrvatske 6. lipnja u Zagrebu, a knjigu su predstavili recenzenti prof. dr. sc. Lino Veljak (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) i doc. dr. sc. Ivan Čehok (Sveučilište Sjever). Isti predstavljači su knjigu predstavili i sljedeći dan u Gradskoj knjižnici Varaždin.
31. kolovoza – 3. rujna 2022 u Splitu je održan međunarodni filozofski simpozij XVI. Mediteranski korijeni filozofije , u organizaciji Hrvatskog filozofskog društva i Odsjeka za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Mediteranski korijeni filozofije u simpozijskim priopćenjima fokusirani su na tri tematske cjeline: 1. mediteransko podrijetlo zapadne filozofije; 2. mediteranski korijeni hrvatske filozofije; 3. suvremena filozofija Mediterana i mediteranski multikulturalizam kao globalizacijska paradigma. Simpozij je, nakon pozdravnih riječi, uvodnim priopćenjem „Kontroverzni Sokrat“ otvorio predsjednik Organizacijskog i Programskog odbora prof. dr. sc. Mislav Kukoč.
U petak 14. siječnja na Fakultetu hrvatskih studija obilježen je Svjetski dan logike. Manifestaciju su uz izlagače uveličali s pozdravnim govorima uveličali i izv. prof. Ivo Džinić, dekan Fakulteta hrvatskih studij a i pročelnik Odsjeka za filozofiju i kulturologiju prof. dr. sc. Mislav Kukoč.
U petak 14. siječnja 2022. s početkom u 13.30 u dvorani Pula obilježavamo svjetski dan logike koji se odvija po pokroviteljstvom UNESCO-a.  Svi ste pozvani na kratku, ali, nadamo se, zanimljivu tribinu o logici na kojoj ćemo pokušati otkriti neke zanimljivosti o logici te korisna radna iskustva naših sudenata upravo s obzirom na znanje logike. Program obilježavanja dostupan je ovdje , a popis svih manifestacija u sklopu službenog obilježavanja dana logike nalazi se ovdje . Vidimo se!
Prenosimo poziv s Fakulteta filozofije i religijskih znanosti: Pozivamo vas da sudjelujete na međunarodnoj konferenciji posvećenoj Wittgensteinu “International Ludwig Wittgenstein Symposium” koju Fakultet filozofije i religijskih znanosti organizira povodom stote obljetnice objave Tractatusa te sedamdesete obljetnice smrti Ludwiga Wittgensteina.
Tim studenata filozofije, u kojem je i naš student Filip Šoljić, nedavno je odnio pobjedu na natjecanju LUMEN development, najvećem studentskom natjecanju u programiranju i razvoju aplikacija, koje se odvija u organizaciji udruge eSTUDENT. O čemu se točno radi, kako aplikacija uopće funkcionira, što bi prema njima trebalo promijeniti u hrvatskom školstvu te u čemu se sve može pronaći važnost studiranja filozofije pročitajte na poveznici ovdje .
Centar za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek poziva Vas na  1. Kongres Centra za interdisciplinarna istraživanja Filozofskog fakulteta Osijek: »Interdisciplinarnost u teoriji i praksi« . Na kongres su pozvani sudjelovati stručnjaci (teoretičari i/ili praktičari) koji potječu iz svih područja znanosti i umjetnosti. Uz to, na kongresu mogu sudjelovati i studenti svih razina studija, a za koje će biti organizirane zasebne sekcije. Više o simpoziju na  https://www.ffos.unios.hr/kongres-interdisciplinarnost-u-teoriji-i-praksi
Alan Turing (1912-1954) bio je britanski logičar i matematičar, ali i osoba koja je bitno doprinijela razvoju filozofije, iako se sam nikada nije nazivao filozofom. Rođen je i preminuo u mjesecu lipnju. Široj je javnosti postao poznatiji nakon filma  Igra oponašanja  u kojem je prikazan njegov doprinos razbijanju složenog njemačkog uređaja za šifriranje - Enigme.  
Na današnji je dan 1528. u gradu Cresu rođen jedan od najpoznatijih hrvatskih filozofa, Frane Petrić. Ukoliko vas zanima nešto više o njegovom filozofskom radu, pratite  ovu poveznicu.
XV. Mediteranski korijeni filozofije -  Galen: Najbolji je liječnik ujedno i filozof - ljubav mudrosti u doba pandemije 26. – 28. kolovoza 2021. godine, Sveučilište u Splitu Poljana kraljice Jelene 1/III (Peristil), Split   nastavak u proširenju vijesti...
Sa zadovoljstvom vas pozivamo na 1. studentski interdisciplinarni simpozij „Bioetika i tehnika“ koji će se održati na Fakultetu organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu u Varaždinu od 04. do 06. lipnja 2021. 
Povodom svjetskog dana logike u četvrtak, 14. 1. 2021., u 18.30 sati, udruga Mala filozofija i Zadarski filozofski krug Hrvatskog filozofskog društva organiziraju online-predavanje "A što ćemo s logikom?" izv. prof. dr. sc. Josipa Ćirića (Sveučilište u Zadru), povodom Svjetskog dana logike. Pozivamo vas da se pridružite ovom predavanju!
Svim kolegicama i kolegama filozofima želimo sretan dan filozofije koji se obilježava i ove godine, iako na ponešto drukčiji način s obzirom na pandemiju i sve ono što nas već neko vrijeme okružuje.  
22. rujna 2020. doc. dr. sc. Ivana Greguric sudjelovala je u emisiji Hrvatska za 5: Čovjek i društvo budućnosti. Emisiju možete pogledati na sljedećoj poveznici:  https://hrti.hrt.hr/live/programme
Prof. dr. sc. Zdravko Radman, vanjski suradnik Odsjeka za filozofiju Fakulteta hrvatskih studija, uredio je posebno izdanje uglednog časopisa Journal of Consciousness Studies Volume 27, No. 3-4 te, također, u njemu objavio Postscript kao svojevrsni pregled daljnjih mogućnosti u istraživanjima koja se tiču svijesti i uma subjekta. Prof. dr. sc. Zdravko Radman posebno je doprinio ugledu institucije Fakulteta hrvatskih studija uređivanjem tako uglednoga časopisa sa znanstveno iznimno aktualnom temom, a posebno je istaknuta zahvala i dekanu Fakulteta hrvatskih studija, prof. dr. sc. Pavi Barišiću, za pruženu potporu u radu.
U petak 24. siječnja studenti prve godine studija filozofije i kulture u sklopu nastave na kolegiju Latinski jezik posjetili su Metropolitansku knjižnicu i Hrvatski državni arhiv. Studentima je predavanje o povjesnici Zagrebačke nadbiskupije i Metropolitanskoj knjižnici održala Emilia Domazet istaknuvši da je Metropolitana, čiji počeci sežu u 11. stoljeće,  najstarija crkvena knjižnica u Hrvatskoj. Kolegica Domazet upoznala je studente s bogatim fondom knjižnice, a bila je to i jedinstvena prilika za prezentaciju rijetkih rukopisa koje su studenti imali priliku vidjeti i prelistati.
14. siječnja 2019. godine obilježen je Svjetski dan logike. Na taj je datum 1901. godine rođen Alfred Tarski, a na isti je datum 1973. godine preminuo Kurt G ödel.
Kako je već i najavljeno, od 12. do 14. prosinca 2019. u dvorani "Školske knjige" u Zagrebu (Masarykova 28), održat će se godišnji simpozij Hrvatskog filozofskog društva. Naslov simpozija je „Filozofija, obrazovanje i škola“, a organiziraju ga Hrvatsko filozofsko društvo i Agencija za odgoj i obrazovanje. Uz simpozij će se održati i godišnja skupština Hrvatskog filozofskog društva, i to u petak, 13. prosinca 2019., s početkom u 17.30 sati. Program simpozija može se preuzeti  ovdje , a cijela simpozijska publikacija  ovdje . Veselimo se susretu!
U japanskom Kyotu od 17. do 20. rujna 2019. održao se 47. svjetski kongres filozofije sporta pod nazivom 47th International Association for the Philosophy of Sport (IAPS) Annual Conference , koji se od 1972. na godišnjoj razini redovito održava i okuplja znanstvenike iz cijelog svijeta. U sklopu konferencije, održana je i 41st Japan Society for the Philosophy of Sport and Physical Education (JSPSPE) Conference . (više o samoj konferenciji, njenom rasporedu i sudionicima dostupno na https://gifted-bhabha-c3b902.netlify.com/index.html )
U ponedjeljak 30. rujna 2019. započela je nastava u novoj akademskoj godini. Time je počeo studirati drugi naraštaj studenata preddiplomskoga studija filozofije i kulture. U tako ustrojenom studiju su i Hrvatski studiji pronašli svoj smjer u razlikovanju studija filozofije na Sveučilištu u Zagrebu. Ovom su se prilikom studenti prve godine upoznali s radom Odsjeka za filozofiju te su im predstavljeni članovi Odsjeka za filozofiju. Prilažemo fotografiju susreta s prisutnim nastavnicima Odsjeka te studentskim predstavnicima. Svim studentima želimo puno sreće i uspjeha u izazovima koji ih čekaju na studiju filozofije! 
Simpozij "Filozofija, obrazovanje i škola", u organizaciji Hrvatskog filozofskog društva,  održavat će se u Zagrebu od 12. do 14. prosinca 2019. (u Velikoj dvorani Školske knjige, Masarykova 28). Rok za prijavu izlaganja je 1. studenoga 2019. Zainteresirani trebaju poslati ispunjen obrazac za prijavu i sažetak na hrvatskom jeziku na adresu  hrfd@hrfd.hr . Za sudjelovanje na skupu ne plaća se kotizacija, ali organizator nije u mogućnosti pokriti troškove smještaja i putovanja sudionika i sudionica.
Pozivamo vas da se prijavite za sudjelovanje na ovogodišnjem međunarodnom transdisciplinarnom simpoziju Bioetika i aporije psihe , u organizaciji Znanstvenog centra izvrsnosti za integrativnu bioetiku, Hrvatskog bioetičkog društva, udruge Ludruga, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Hrvatskog filozofskog društva, Sveučilišnog centra za integrativnu bioetiku Sveučilišta u Zagrebu i inicijative »Zoom na psihu«. Simpozij će se održati od 21. do 23. studenoga 2019. godine u Zagrebu, u prostorima Znanstvenog centra izvrsnosti za integrativnu bioetiku (dvorana »Fritz Jahr«, Ivana Lučića 1a, zgrada pored Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu).
Znanstveno-nastavno vijeće Hrvatskih studija jednoglasno je 26. lipnja 2019. donijelo Izvedbeni nastavni plan preddiplomskoga studija filozofije i kulture i diplomskoga studija filozofije za ak. god. 2019./2020. Taj se plan može vidjeti na:  https://www.hrstud.unizg.hr/_news/39498/3e_INP_Filozofija.pdf
U četvrtak, 30. svibnja 2019. u 11:10 sati (dvorana Split) održat će prof. dr. sc. Pavo Barišić - u sklopu kolegija „Nova etička kultura“ - izlaganje pod naslovom „Etika i pravo“. Nakon izlaganja održat će se seminarska rasprava. Prof. dr. sc. Pavo Barišić zaposlen je u zvanju znanstvenog savjetnika na Institutu za filozofiju u Zagrebu. Na studiju filozofije Hrvatskih studija nositelj je kolegija „Politička i pravna filozofija“. Filozofija prava, filozofija politike i etika u fokusu su njegova znanstveno-istraživačkog rada i objavljenih znanstvenih publikacija. Dobrodošli su zainteresirani studenti i nastavnici Hrvatskih studija.
Odsjek za filozofiju Hrvatskih studija pridružuje se čestitkama zagrebačkom gimnazijalcu, a ujedno pobjedniku i ovogodišnjeg Državnog natjecanja iz filozofije za učenike srednjih škola, Viktoru Mršiću na osvojenoj zlatnoj medalji na Međunarodnoj filozofskoj olimpijadi održanoj u Rimu od 16. do 19. svibnja 2019.  Više o navedenom uspjehu možete pročitati  ovdje .
Osamnaesta po redu međunarodna znanstveno-kulturna manifestacija  " Lošinjski dani bioetike" održat će se u Malom Lošinju od 19. do 22. svibnja 2019., u organizaciji Hrvatskog filozofskog društva, Hrvatskog bioetičkog društva i Grada Malog Lošinja. Na njoj sudjeluje više od 120 znanstvenika i studenata iz trinaest zemalja (Albanija, Bosna i Hercegovina, Francuska, Grčka, Hrvatska, Južna Koreja, Kanada, Njemačka, Sjedinjene Američke Države, Sjeverna Makedonija, Srbija, Švicarska i Tajvan). Cjelovitu konferencijsku publikaciju možete pronaći na adresi:  http://www.hrfd.hr/18-losinjski-dani-bioetike/  
Knjiga doc. dr. sc. Sandra Skansija prihvaćena je kao sveučilišni udžbenik na čemu mu Odsjek za filozofiju Hrvatskih studija iskreno čestita. Valja napomenuti da  knjiga Logika i dokazi predstavlja otklon i novi doprinos iz područja logike u Hrvatskoj znanosti i obrazovanju te da veze filozofijske, matematičke logike, računarstva i umjetne inteligencije predstavljaju originalan način bavljenja logikom u Hrvatskoj.
U Zadru je od 8. do 10. svibnja održano Državno natjecanje iz filozofije i logike za učenike srednjih škola. Na natjecanju je sudjelovalo 67 učenika koji su se natjecali u filozofiji i u logici na razini prirodoslovno-matematičkih gimnazija te na razini ostalih gimnazija. Domaćin natjecanja bila je Gimnazija Vladimira Nazora Zadar, a Odsjek za filozofiju pridružuje se čestitkama svim ovogodišnjim natjecateljima. Nadamo se da će za daljnje istraživanje filozofije i logike neki od njih odabrati upravo studij filozofije na Hrvatskim studijima.
Studenti preddiplomskog i diplomskog studija filozofije u sklopu kolegija Filozofija povijesti, Etika i Etika 2 koje predaje prof. dr. sc. Mislav Kukoč posjetili su 8. svibnja Zagrebačko kazalište mladih. Ukupno 40-ak studenata u sklopu terenske nastave gledalo je predstavu  Eichman u Jeruzalemu  redatelja Jerneja Lorencija, a napravljenu "prema motivima" istoimene knjige poznate filozofkinje Hanne Arendt. Više o predstavi možete pogledati na poveznici  http://www.zekaem.hr/predstave/eichmann-u-jeruzalemu/
U četvrtak, 9. svibnja 2019. u 11.10 sati (dvorana Split) održat će doc. dr. sc. Marija Selak - u sklopu kolegija „Nova etička kultura“ - izlaganje pod naslovom „Bioetika i nova epoha (prevlast tehnike ili nastavak ljudske povijesti)“. Nakon izlaganja održat će se seminarska rasprava. Doc. dr. sc. Marija Selak nastavnica je na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i suradnica na Centru izvrsnosti za integrativnu bioetiku. Doktorirala je 2013. godine na temu „Ljudska priroda i nova epoha“. Znatno prerađena i dopunjena disertacija pod istim je naslovom objavljenja kao knjiga kod izdavača „Naklada Breza“ (2013.). Dobrodošli su zainteresirani studenti i nastavnici Hrvatskih studija.
U četvrtak, 2. svibnja 2019. u 11:10 sati (dvorana Split) održat će doc. dr. sc. Ivica Kelam - u sklopu kolegija „Nova etička kultura“ - izlaganje pod naslovom „Odgovornost za ne-ljudska živa bića: Čovjek i biljka (GMO)“. Nakon izlaganja održat će se seminarska rasprava. Doc. dr. sc. Ivica Kelam voditelj je Centra za integrativnu bioetiku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku i nastavnik na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti istog sveučilišta. Doktorirao je 2014. godine na temu „Genetički modificirani usjevi kao bioetički problem“. Disertacija je pod istim naslovom objavljenja kao knjiga u biblioteci „Bioetika“ nakladničke kuće Pergamena (2015.). Dobrodošli su zainteresirani studenti i nastavnici Hrvatskih studija.
U sklopu bilateralne suradnje NR Kine i Republike Hrvatske, koja je uspostavljena na političkoj razini predsjednika vlada obaju država, Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, u suradnji s Beijing Sport University, organizirao je međunarodnu konferenciju First Belt and Road Forum .
U četvrtak, 18. travnja 2019. u 11:10 sati (dvorana Split) održat će izv. prof. dr. sc. Iva Rinčić i prof. dr. sc. Amir Muzur - u sklopu kolegija „Nova etička kultura“ - izlaganje pod naslovom „Europska bioetika (Fritz Jahr)“. Nakon izlaganja održat će se seminarska rasprava. Izv. prof. dr. sc. Iva Rinčić i prof. dr. sc. Amir Muzur vodeći su istraživači i promicatelji europske bioetike u globalnim razmjerima. U biblioteci „Bioetika“ nakladničke kuće Pergamena objavili su u koautorstvu tri knjige s rezultatima zajedničkog istraživačkog rada: Fritz Jahr i rađanje europske bioetike (2012.), Van Ransselaer Potter i njegovo mjesto u povijesti bioetike (2015.) i Bioetička Europa našeg doba (2018.). Dobrodošli su zainteresirani studenti i nastavnici Hrvatskih studija.
Od 2. do 5. 3. 2019. doc. dr. sc. Ivana Greguric i asistent Matija Mato Škerbić s odsjeka za filozofiju Hrvatskih studija, sudjelovat će na 16th British Philosophy of Sport Association (BPSA) Conference koja se održava u znamenitom Trinity Collegeu Sveučilišta u Oxfordu (Velika Britanija). Informacije i program skupa mogu se vidjeti na http://fass.open.ac.uk/research/BPSAconference .
Ivana Greguric je videolinkom na predstavljanje knjige  Kibernetička bića u doba znanstvenog humanizma: Prolegomena za kiborgoetiku  dovela profesora Kevina Warwicka i tako Zagrebu omogućila susret s dostignućima znanstveno-tehničkog doba.
Doc. dr. sc. Ivana Greguric je kao keynote speaker sudjelovala na konferenciji "Ethics for Medics 2019: Transhumanism - the way to the enhancement of humanity" održanog  9.ožujka 2019. godine u Amsterdamu, u organizaciji Slobodnog sveučilišta Amsterdam ( Vrije Universiteit  Amsterdam)   i Akademskog medicinskog centra Amsterdam (Academic Medical Center Amsterdam). Održala je predavanje pod nazivom "Transhumanism: the way to the enhancement of humanity'' u kojem je govorila o filozofskim i etičkim aspektima poboljšanja čovjeka. Ethics for Medics je mrežna skupina stručnjaka i studenata iz područja medicine, filozofije i prava s različitih sveučilišta. Cilj mreže je potaknuti etičko razmišljanje o korištenju novih tehnologija.
Izlaganje izv. prof. dr. sc. Hrvoja Jurića „Jonasova kritika tradicionalne etike“ (21. 3. 2016., 11:10h, dvorana Split) U četvrtak, 21. ožujka 2019. u 11:10 sati (dvorana Split) održat će izv. prof. dr. sc. Hrvoje Jurić, u sklopu kolegija „Nova etička kultura“, izlaganje pod naslovom „Jonasova kritika tradicionalne etike“. Nakon izlaganja održat će se seminarska rasprava o temi izlaganja. Izv. prof. dr. sc. Hrvoje Jurić autor je knjige Etika odgovornosti Hansa Jonasa (Pergamena, Zagreb, 2010., biblioteka „Bioetika“). Dobrodošli su zainteresirani studenti i nastavnici Hrvatskih studija.
Nadolazećeg petka i subote, 22. i 23. 3. 2019., održat će se druga međunarodna znanstvena konferencija iz područja etike i bioetike sporta u Hrvatskoj pod naslovom Etika, bioetika i sport. Ova, u širem europskom kontekstu jedinstvena specijalizirana konferencija održat će se na dvije lokacije – u petak 22. 3. u prostoru Znanstvenog centra izvrsnosti za integrativnu bioetiku u Zagrebu (Ivana Lučića 1a) s početkom u 9.00 sati, a u subotu 23. 3. u Multimedijalnoj dvorani palače Herzer Gradskog muzeja u Varaždinu (Franjevački trg 10) s početkom u 9.30 sati.
Hrvatsko filozofsko društvo organizira dvadeset i osmu znanstveno-kulturnu manifestaciju  Dani Frane Petrića  koja će se održati u Cresu (hotel  Kimen ), od 22. do 28. rujna 2019. godine. 28. Dani Frane Petrića uključuju: - međunarodni interdisciplinarni simpozij "Um: koevolucija biologije i kulture" (22.-25. rujna 2019.), - međunarodni interdisciplinarni simpozij "Hrvatska filozofija u interakciji i kontekstu" (25.-28. rujna 2019.). Rok za prijavu na oba simpozija je 31. svibnja 2019.
Povodom obilježavanja stote obljetnice Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u pripremi je međunarodna znanstvena i umjetnička konferencija  Suvremene teme u odgoju i obrazovanju (STOO).   STOO će se održati na četiri lokacije u Zagrebu u vremenu od 15.-17. studenoga 2019. Rok za prijavu sažetaka je 1. lipnja 2019. Sažetci se prijavljuju putem sustava na poveznici  http://conferences.ufzg.hr/ojs/index.php/STOO . Kontakt e-mail Konferencije je  STOO@ufzg.hr.
Simpozij XIII. Mediteranski korijeni filozofije:  Čovjek je mjera svih stvari – Protagora, uz 2500. obljetnicu rođenja,  u organizaciji  Hrvatskog filozofskog društva  i  Odsjeka za filozofiju   Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu , održat će se od 4. do 6. travnja 2019. u Splitu, Filozofski fakultet, Poljana kraljice Jelene 1/III (Peristil).
Simpozij "Integrativna bioetika i nova epoha" u okviru "18. Losinjskih dana bietike" održat će se na Malom Lošinju od 19. do 22. svibnja 2019. Rok za prijavu za sudjelovanje na simpoziju je 20. ožujka 2019., a prošlogodišnju programsku publikaciju možete preuzeti na poveznici  http://www.bioetika.hr/wp-content/uploads/2018/05/LDB-2018-publ-02.pdf
U prostorijama Hrvatskih studija 15. studenog 2018. održano je predstavljanje knjige  Kibernetička bića u doba znanstvenog humanizma doc. dr. sc. Ivane Greguric. O knjizi su govorili prof. emer. Igor Čatić, doc. dr. sc. Ivana Zagorac te autorica, doc. dr. sc. Ivana Greguric. Više o predstavljanju  te ono što je istaknula  sama autorica  pročitajte na poveznicama. Također, vezano uz temu knjige, možete pročitati i razgovor s autoricom  koji je objavljen u Večernjem listu.
Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, Knjižnica Hrvatskih studija, Sekcija za filozofiju uma i kognitivnu znanost Hrvatskoga filozofskoga društva i Udruga studenata Studia Croatica predstavili su knjigu doc. dr. sc. Sandra Skansija Introduction to Deep Learning: From Logical Calculus to Artificial Intelligence . Predstavljanje je održano 15. lipnja 2018. u Knjižnici Hrvatskih studija na Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj, s početkom u 12,00 sati. O knjizi su govorili: prof.dr.sc. Zdravko Radman, predsjednik Hrvatskoga filozofskoga društva prof.dr.sc. Boris Vrdoljak, Fakultet elektrotehnike i računarstva Zagreb izv. prof. dr. sc. Davor Lauc, Filozofski fakultet Zagreb doc.dr.sc. Robert Kopal, Ministarstvo unutarnjih poslova mr. sc. Ninoslav Čerkez, IN2 d.o.o. doc. dr. sc. Sandro Skansi, autor
Od 13. do 15. prosinca 2018. u prostorijama Školske knjige (Masarykova 28) održan je godišnji simpozij Hrvatskog filozofskog društva pod nazivom "Filozofija i stvaralaštvo". Uz posjetu studenata filozofije, na simpoziju je izlagalo i nekoliko nastavnika Odsjeka za filozofiju HS-a. Program i cijelu simpozijsku publikaciju moguće je preuzeti na sljedećoj poveznici:  http://www.hrfd.hr/godisnji-simpozij-hrvatskog-filozofskog-drustva-2018/
Rok za predaju radova je 1. travnja 2018. Puni tekst natječaja
Anthony C. Grayling s New College of Humanities u Londonu održao je predavanje "Humanism and Traditions of Ethics" u sklopu 1. Humanističke konferencije u Zagrebu, 15. listopada 2016. Moderator rasprave bio je izv. prof. dr. sc. Pavel Gregorić. Snimka predavanja i rasprave može se pogledati ovdje:  https://www.youtube.com/watch?v=KfXpF2LvvRk
Izdavačka kuča "Jesenski i Turk" i Kulturno-informativni centar organiziraju tribinu povodom objavljivanja hrvatskog prijevoda knjige Jerry A. Coynea  Zašto je evolucija istinita , u četvrtak 15. prosinca 2016. s početkom u 19 sati, na polukatu KIC-a u Preradovićevoj 5. Na tribini sujeluju: izv. prof. dr. sc. Pavel Gregorić (Odjel za filozofiju HS), dr. sc. Igor Mikloušić (Institut Ivo Pilar i vanjski suradnik Odjela za psihologiju HS), prof. dr. sc. Darko Polšek (FF). Pozivnica je dostupna ovdje .
U organizaciji Odjela za međunarodnu kulturnu i znanstvenu suradnju i Odjela za filozofiju Matice Hrvatske, Ninoslav Križić, doktorant na Odjelu za filozofiju Hrvatskih studija, održat će predavanje pod naslovom "Je li teorija evolucije spojiva s katoličkim naukom o čovjeku" u utorak 13. prosinca u 19.00h u Velikoj dvorani Matice Hrvatske, Strossmayerov trg 4, Zagreb. [ pozivnica ]
Dr. sc. Davor Horvatić (PMF Zagreb) održat će predavanje "Je li svemir računalna simulacija?" u sklopu kolegija  Filozofski problemi kozmologije i astrobiologije , u  ponedjeljak 21. studenog s početkom u 16.00h u dvorani "Slavonski brod"  na Kampusu Borongaj. Svi su dobrodošli.
Povodom obilježivanja 50. obljetnice postojanja Institut za filozofiju objavljuje natječaj za dodjelu nagrade za najbolji studentski rad iz filozofije za akademsku godinu 2016./2017. Pravo natjecanja za nagradu imaju svi studenti preddiplomskih i diplomskih studija u Republici Hrvatskoj.
Povodom obilježavanja UNESCO-va Svjetskog dana filozofije u četvrtak 17. studenoga 2016. u 10.00h  u Velikoj dvorani Instituta za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54/V, Zagreb održat će se okrugli stol pod naslovom  Paradoksi u filozofiji  na kojem će sudjelovati trojica suradnika na projektima Hrvatske zaklade za znanost pri Institutu za filozofiju, koji su ujedno studenati poslijediplomskog studija filozofije na Hrvatskim studijima - Zvonimir Anić, Goran Lojkić i Ivan Restović.
Prof. dr. sc. Neven Sesardić održat će predavanje "Paradoks putovanja u prošlost" u sklopu kolegija  Filozofski problemi kozmologije i astrobiologije , u ponedjeljak 14. studenog s početkom u 16.15h u dvorani "Slavonski brod" na Kampusu Borongaj. Svi su dobrodošli.
SAŽETAK Riječ “metafizika” često se pogrešno razumije: ona je nešto što pripada ezoteriji, nešto maglovito i spekulativno, nešto o čemu se može samo isprazno razglabati, dakle nešto posve suprotno prirodnim znanostima. U ovom izglaganju ponudit će se drukčije poimanje metafizike i pokazati da prirodne znanost, od fizike nadalje, imaju svoju metafiziku. Metafizika prirodnih znanosti obuhvaća niz pretpostavki o tome što je stvarnost, što sve postoji, što je vjerojatno, što je moguće, što je uzročnost i sl. Te pretpostavke predstavljaju zadani i rijetko propitkivani okvir unutar kojega se znanstvene teorije razvijaju i testiraju. U izlaganju će se pokušati utvrditi i razmotriti neke ključne metafizičke pretpostavke prirodnih znanosti.
Peta radionica u ciklusu  Propozicijski i nepropozicijski stavovi , u organizaciji Odjela za filozofiju Hrvatskih studija, održat će se u četvrtak 16. lipnja 2016. u 17.00h u dvorani "Gospić". Izlaganje će održati dr. sc. Joško Žanić na temu "Spoznaja općih istina putem fikcije". 
Četvrta radionica u ciklusu  Propozicijski i nepropozicijski stavovi , u organizaciji Odjela za filozofiju Hrvatskih studija, održat će se u četvrtak 2. lipnja 2016. u 17.00h u dvorani "Gospić". Izlaganje će održati dr. sc. Ljudevit Hanžek s Odsjeka za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu na temu "Predmetna teorija vjerovanja". 
U sklopu treće radionice  Propozicijski i nepropozicijski stavovi , koja će se održati u  srijedu, 20. 4. 2016. s početkom u 16 sati  u glavnoj zgradi Hrvatskih studija (dvorana "Gospić"), bit će održana dva izlaganja: Pročitaj više o izlaganjima...
Druga radionica u ciklusu  Propozicijski i nepropozicijski stavovi , u organizaciji Odjela za filozofiju Hrvatskih studija, održat će se u četvrtak 24. ožujka 2016. u 17.00h u dvorani "Dubrovnik". Izlaganje će održati prof. dr. sc. Zvonimir Čuljak na temu "Epistemički konteksti i epistemičke činjenice: kontekstualizam vs. realizam".  Pročitaj više o radionici i izlaganju...
U srijedu 16. ožujka 2016. godine u 11.00h bit će predstavljena knjige  Hrvatska filozofija od 12. do 19. stoljeća: Izbor iz djela na latinskom , 3 sveska, koju su priredili Erna Banić-Pajnić, Mihaela Girardi-Karšulin, Filip Grgić i Ivana Skuhala Karasman. Predstavljanje će se održatii u Institutu za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54/V, Zagreb. O knjizi će govoriti Luka Boršić, Šime Demo, Mihaela Girardi-Karšulin i Filip Grgić. Knjige su u cijelosti dostupne na mrežnoj stranici Instituta za filozofiju:  http://www.ifzg.hr/knjige.htm
Odjel za filozofiju Hrvatskih studija, u suorganizaciji s Institutom za filozofiju, organizira međunarodnu radionicu " Alexander of Aphrodisias, De Anima:  On the non-rational cognitive powers" koja će se održati od 17. do 19. ožujka 2016. na Institutu za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54/V. Program radionice može se naći ovdje .
Prva tribina ovogodišnjeg ciklusa "Eppur si muove" posvećena je temi "Čemu znanost? - Može li znanost odgovoriti na pitanje zašto?" Tribina će se održati u srijedu, 24. veljače 2016. u 19.00h u Galeriji Kupola Gradske knjižnice, Starčevićev trg 4. Urednik i voditelj tribine je dr. sc. Petar Tomev Mitrikeski, genetičar s IRB-a, dr. sc. Branko Guberina, teorijski fizičar s IRB-a i izv. prof. dr. sc. Pavel Gregorić, filozof s Odjela za filozofiju HS. Više o tribini.
Dr. Giannis Stamatellos (The American College of Greece) održat će predavanje pod naslovom "Giordano Bruno and Plotinus on the World Soul", u petak 12. veljače 2016. godine u 13.00h u Velikoj dvorani Instituta za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54/5, Zagreb. Sažetak predavanja može se preuzeti ovdje .
Prva radionica u ciklusu  Propozicijski i nepropozicijski stavovi , u organizaciji Odjela za filozofiju Hrvatskih studija, održat će se u četvrtak 2. veljače 2016. u 17.00h u dvorani "Dubrovnik". Prvo izlaganje održat će dr. sc. Duško Dožudić na temu "Kognitivni stavovi, sadržaj i objektne rečenice".  Pročitaj više o radionici i izlaganju...
Obavještavamo vas da je novi broj časopisa za filozofiju  Prolegomena   14/2 (2015)  objavljen i u cijelosti dostupan u elektroničkome obliku na  Portalu znanstvenih časopisa Republike Hrvatske – HRCAK .
Na Institutu za filozofiju održat će se  međunarodna konferencija  Agency, Causality, and Free Will  koja će trajati od ponedjeljka 25. do četvrtka 28. siječnja 2016. godine, u Velikoj dvorani Instituta (V. kat), Ulica Grada Vukovara 54. Na konferenciji će sudjelovati preko 30 filozofa iz 15 različitih zemalja, uključujući poznata imena kao što su Timothy O'Connor (Indiana), Brendan de Kennessey (MIT), Brandon Byrd (Bowling Green), Saul Smilansky (Haifa), David Shoemaker (Tulane), Timothy Houk (UC Davis), i druge. Program konferencije može se naći na OVDJE .   
Partnerski Odjel za filozofiju na Central European University organizira 6. konferenciju diplomskih studenata filozofije pod naslovom "Worldly Matters - Issues in Applied and Socially Engaged Philosophy" koja će se održati na CEU u Budimpešti, 1. i 2. travnja 2016. Više o konferenciji, temama i načinu prijave može se naći na ovoj poveznici .
Znanstveni skup pod naslovom Smisao humanističkih znanosti, u organizaciji Instituta za filozofiju, održat će se u četvrtak 10. prosinca 2015. u Matici hrvatskoj, s početkom u 9 sati. Program skupa može se naći klikom na sličicu lijevo ili u pdf formatu ovdje . U sklopu znanstvenog skupa prof. dr. Bernhard Zimmermann sa Sveučilišta u Freiburgu održat će večernje predavanje  Die Klassische Philologie – ein altes Fach mit Zukunft?  (Klasična filologija – stara struka s budućnošću?) u 18.45h.
Prof. dr. Maria Michela Sassi sa Sveučilišta u Pisi (Italija) održat će predavanje pod naslovom "Constructing the Physical Self in Ancient Greece: Complexion, Identity and Life", u  ponedjeljak 14. prosinca 2015., s početkom u 12.45h  u dvorani "Pula". Plakat s najavom u pdf formatu može se preuzeti ovdje .
U ponedjeljak, 23. studenog 2015. u 18 sati na Hrvatskim studijima (dvorana Slavonski Brod) Ante Radonić, voditelj planetarija Tehničkog muzeja u Zagrebu održat će predavanje pod naslovom "Potraga za životom u svemiru: nove spoznaje i implikacije". Nakon predavanja održat će se polusatna rasprava o navedenoj temi. Pozivamo sve zainteresirane studente i nastavnike da prisustvuju predavanju.
Povodom UNESCO-va Svjetskog dana filozofije (19. studenog 2015.), Institut za filozofiju u Zagrebu i Odjel za filozofiju Hrvatskih studija organiziraju prigodno predavanje i okrugli stol pod naslovom "Život vrijedan življenja", s početkom u 15.00h u Velikoj dvorani Instituta za filozofiju, Ul. grada Vukovara 54, V. kat . Predavanje će održati dr. sc. Matej Sušnik s Odsjeka za filozofiju Filozofskog fakulteta u Rijeci. Na okruglom stolu sudjeluju dr. sc. Luka Boršić (Institut za filozofiju), doc. dr. sc. Tomislav Janović (Odjel za filozofiju HS), doc. dr. sc. Neven Petrović (Odsjek za filozofiju FFRi).
Dr. Michael Sevel s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Sydneyu (Australija) i gostujući profesor na Center for Ethics and Public Affairs na Tulane University (SAD), održat će predavanje pod naslovom "Philosophical Anarchism Reconsidered", u ponedjeljak 23. studenog 2015., s početkom u 12.45h u dvorani "Zadar". Plakat s najavom u pdf formatu može se preuzeti ovdje .
U sklopu kolegija On Space, God, and Free Will: The Leibniz-Clarke Correspondence , na diplomskom studiju filozofije, u srijedu 14. listopada, s početkom u 12.45h, bit će održano otvoreno predavanje o Newtonovoj revoluciji u fizici i njegovom utjecaju na filozofiju. Predavanje na engleskom jeziku održat će  doc. dr. Ivica Smolić (Fizički odsjek, PMF) i nositelj kolegija,  izv. prof. Pavel Gregorić (Odjel za filozofiju, HS). Svi zainteresirani su dobrodošli. 
Pozivamo vas na predstavljanje knjige prof. Marina Biondića „Smrt – priroda i vrijednost prenatalnog i postmortalnog nepostojanja“ koje će se održati 23. rujna 2015. godine u 20.00 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, Zagreb. Više informacija o događaju pronađite u pozivu .
Obavještavamo vas da je novi broj časopisa za filozofiju Prolegomena 14/1 (2015)  objavljen u elektroničkome obliku na Portalu znanstvenih časopisa Republike Hrvatske – HRCAK .
Pozivamo Vas da prisustvujete skupu Zagreb Applied Ethics Conference koji će se održati od 29. lipnja do 1. srpnja na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu. Zagreb Applied Ethics Conference najveći je međunarodni skup iz područja filozofije koji se redovito održava na Sveučilištu u Zagrebu i koji okuplja brojne eminentne inozemne i hrvatske stručnjake za primijenjenu etiku. Na ovogodišnjem izdanju Zagreb Applied Ethics Conference plenarna izlaganja održat će prof. dr. sc. David Heyd (Izrael) – o problemu opravdanja zahtjeva za očuvanjem prirodnih entiteta – i prof. dr. sc. Eric T. Olson (Velika Britanija) – o problemu smrti i različitim vrstama besmrtnosti. Program skupa i knjižica sažetaka su dostupni za preuzimanje.  
Platonovo Društvo organizira gostujuće predavanje profesora emeritusa Johna M. Dillona (Regius Professor of Greek,  Trinity College Dublin) na temu "The Origins of Platonist Dogmatism".  Predavanje će se održati u utorak 2. lipnja 2015. u prostorijama Instituta za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54, V. kat, s početkom u 19:00h.  
Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu i Udruga za promicanje filozofije organiziraju predavanje Kognitivni sadržaj vlastitih imena doc. dr. sc. Joška Žanića (Sveučilište u Zadru, Odjel za lingvistiku). Predavanje će biti održano u petak, 05. lipnja 2015. u 12.00h, u dvorani “Zadar” zgrade Hrvatskih studija, Borongajska cesta 83d. Sažetak predavanja potražite u službenom POZIVU .
Pozivamo Vas na predavanje Competing Ontologies and Verbal Disputes koje će, u organizaciji Instituta za filozofiju, održati dr. sc. Jakub Mácha (Masaryk University, Brno). Predavanje će biti održano u srijedu, 27. svibnja 2015. godine, u 15:00 sati u Velikoj dvorani Instituta za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54/V, Zagreb.
Zagreb, Croatia: 29 June – 01 July 2015 (Center for Croatian Studies - Campus Borongaj) Zagreb Applied Ethics Conference 2015 is the third in the series of international philosophical conferences organized by the Society for the Advancement of Philosophy and the Center for Croatian Studies of the University of Zagreb. Two plenary lectures and 26 presentations by experts in ethics and applied ethics from 14 different countries will be delivered. The conference will be open for audience! CONFERENCE PROGRAM POSTER
Odjel za filozofiju Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu Vas poziva na predavanje koje će održati dr. sc. Mariagrazia Portera (Centre for Advanced Studies – South Eastern Europe, University of Rijeka) pod naslovom Peacock’s tails and birds of paradise: the “sense of beauty” from Darwin to contemporary Evolutionary Aesthetics . Predavanje će biti održano u četvrtak, 14. svibnja 2015. u 12.45, u dvorani Pula, glavna zgrada Hrvatskih studija, Znanstveno-učilišni kampus Borongaj, Borongajska cesta 83d, Zagreb. Više informacija, uključujući sažetak predavanja, potražite u POZIVU .
Institut za filozofiju u Zagrebu Vas poziva na predavanje prof. dr. sc. Ruth Hagengruber (Sveučilište u Paderbornu, Njemačka), pod naslovom "2600 Jahre Philosophiegeschichte der Philosophinnen - muss die Philosophiegeschichte neu geschrieben werden?". Predavanje će se održati u petak, 8. svibnja 2015. godine, u 9:30 sati u Velikoj dvorani Instituta za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54/V, Zagreb. Predavanje se održava uz financijsku potporu Goethe-Instituta Zagreb. Plakat preuzmite OVDJE .
Odsjek za filozofiju Filozofskoga fakulteta u Rijeci i Hrvatsko društvo za analitičku filozofiju organiziraju 17. međunarodni simpozij Contemporary Philosophical Issues koje se održava u četvrtak, 28. svibnja i petak, 29. svibnja 2015. godine na Filozofskom fakultetu u Rijeci, Sveučilišna avenija 4 (4. kat, predavaonice 401 i 402). Pozvani govornici su Steve Fuller (Warwick) i Thomas Reydon (Hannover). Program simpozija može se naći ovdje.
Izv. prof. dr. sc. Drago Đurić, pročelnik Odelenja za filozofiju Filosofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, održat će predavanje pod naslovom " Kalam kosmološki argument i njegova ograničenja" u srijedu 29. travnja 2015., s početkom u 12.45h, u Dvorani "Krk" . Predavanje će trajati oko 50 minuta, nakon čega slijedi rasprava. 
U sklopu projekta Znanost dostupna svima, u petak 17. travnja, s početkom u 18.00h , u pubu SAX! u Palmotićevoj ulici 22, održat će se tribina na temu "Evolucija razumnog hominida - od animalizma do intelekta". Nakon tri kratka predavanja (doc. dr. sc. Damjan Franjević PMF, dr. sc. Igor Mikloušić "Ivo Pilar", izv. prof. dr. sc. Pavel Gregorić HS), uslijedit će vođena rasprava u kojoj svi mogu sudjelovati, i to uz čašu piva.
Odjel za filozofiju pri Central-European University u Budimpešti organizira studentsku konferenciju pod naslovom "Ancient Metaphysics and its Modern Appropriations", od 27. do 29. kolovoza 2015. godine. Sažetke izlaganja na engleskom jeziku (oko 500 riječi) treba poslati do 26. travnja na  AncMetModApp@ceu.edu. Obavijest o prihvaćenim sažecima bit će poslana tijekom svibnja, a prvi nacrt izlaganja tražit će se do 30. lipnja. Izlagačima će biti osiguran smještaj, a postoji i mogućnost da organizatori plate troškove prijevoza.  Opširnije na mrežnoj stranici:  http://philosophy.ceu.edu/AncMetMod
U srijedu, 25. ožujka 2015. u 19 sati, u Gradskoj knjižnici (Starčevićev trg 6, Galerija Kupola, 3. kat) održat će se tribina pod naslovom "Znanost i filozofija". Na tribini će sudjelovati izv. prof. dr. sc. Pavel Gregorić (Odjel za filozofiju, HS),  dr. sc. Branko Guberina (IRB) i  doc. dr. sc. Tihomir Vukelja (Fizički odsjek, PMF). Urednik i voditelj tribine bit će dr. sc. Dario Hrupec (IRB). Link na stranicu tribine [EDIT 31.3.2015.: Ovdje je snimka tribine na YouTube ]
The Society for the Advancement of Philosophy and Center for Croatian Studies of the University of Zagreb invite you to participate with a paper presentation in the Zagreb Applied Ethics Conference 2015 (ZAEC 2015) to be held from the 29th June to the 1st July 2015 in Zagreb, Croatia. Application deadline is 1 April 2015. For more information, see the Call_for_Papers and the Application_Form . Conference poster can be downloaded here .
Udruga za promicanje filozofije i Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu Vas s ponosom obavještavaju da je časopis za filozofiju Prolegomena uspješno uvršten u prestižnu europsku referentnu bazu podataka za humanističke znanosti – ERIH PLUS. Dokaz o upisu časopisa Prolegomena u ERIH PLUS bazu je dostupan na sljedećoj poveznici https://dbh.nsd.uib.no/publiseringskanaler/erihplus/periodical/info?id=469941 .
Udruga studenata filozofije Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu „Scopus“ vas poziva da se prijavite za sudjelovanje na 12. Međunarodnom Studentskom Filozofskom Simpoziju pod nazivom „Filozofija u svakodnevnom životu“. Simpozij će se održati 9. i 10. travnja 2015. godine na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu. Za prijavu je potrebno napisati sažetak od 300 – 500 riječi u kojemu se objašnjava glavna teza izlaganja te ispuniti obrazac ( http://bit.ly/1F2AUDW ). Ove dvije stavke je potrebno poslati na e-mail hs.scopus@gmail.com najkasnije do 5. ožujka 2015. godine. Više informacija potražite u Pozivu za prijavu .
Okrugli stol na temu "Budućnost Interneta: kamo nakon NETmundiala?" održat će se  13. veljače 2015., s početkom u 10.30h , na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, Unska 3,  Zagreb, Siva vijećnica.  Izlagači na okruglom stolu su dr. sc.  Predrag Pale (FER), izv. prof. dr. sc. Pavel Gregorić (HS) i Ivan  Marić (SRCe).  Pozivnica u pdf formatu može se preuzeti ovdje . 
U utorak 3. veljače 2015., s početkom u 18.00h , održat će se okrugli stol pod naslovom “Znanost i vjera: sklad, mimoilaženje ili sukob?” u velikoj dvorani Matice Hrvatske, Strossmayerov trg 4. Uvodna izlaganja održat će prof. dr. sc. Mirko Planinić (PMF, SuZg), izv. prof. dr. sc. Hrvoje Štefančić (HKS), izv. prof. dr. sc. Pavel Gregorić (HS, SuZg) i dr. sc. Saša Ceci (IRB). Okrugli stol moderirat će prof. dr. sc. Stipe Kutleša s Instituta za filozofiju u Zagrebu. Nakon desetominutnih izlaganja slijedi rasprava. Ovdje možete preuzeti plakat . [EDIT: Audio-snimka okruglog stola može se preuzeti ovdje .]
5. studentski filozofski simpozij, pod naslovom "Društvo, jezik, mit", bit će održan 28., 29. i 30. svibnja 2015. godine u Osijeku. Organizatori simpozija Udruga studenata filozofije »logOS«, Odsjek za filozofiju Filozofskog fakulteta u Osijeku i Hrvatsko filozofsko društvo.   Rok za prijavu izlaganja je 1. ožujka 2015. godine, a obrazac se može preuzeti ovdje .
U srijedu, 17. prosinca 2014. u 19 sati, u Gradskoj knjižnici (Starčevićev trg 6, Galerija Kupola, 3. kat) održala se tribina pod naslovom "Postanak ili evolucija". Na tribini su sudjelovali izv. prof. dr. sc. Pavel Gregorić (Odjel za filozofiju HS), dr. sc. Igor Mikloušić (Institut "Ivo Pilar") i prof. dr. sc. Mirko Planinić (Fizički odsjek, PMF). Urednik i voditelj tribine bio je doc. dr. sc. Damjan Franjević (Biološki odsjek, PMF). Obavijest ( pdf ). Snimka tribine može se vidjeti ovdje ( youtube ).  
The Society for the Advancement of Philosophy and Center for Croatian Studies of the University of Zagreb invite you to participate with a paper presentation in the Zagreb Applied Ethics Conference 2015 (ZAEC 2015) to be held from the 29th June to the 1st July 2015 in Zagreb, Croatia. For more information, see the Call_for_Papers and the Application_Form .
Prof. dr. sc. Boran Berčić (Odjel za filozofiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci) održat će predavanje pod naslovom “Nacionalni identitet” u petak, 12. prosinca 2014. u 12.00h u Velikoj dvorani Instituta za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54/V.
Obavještavamo sve zainteresirane da će se u petak i subotu, 5. i 6. prosinca 2014. godine, održati međunarodni znanstveni skup "Mind and Culture". Simpozij će se održavati u prostorijama Instituta za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54/5, Zagreb. Program skupa možete preuzeti OVDJE .
Odsjek za filozofiju Filozofskog fakulteta u Rijeci, Centar za napredne studije jugoistočne Europe i Institut za filozofiju i društvenu teoriju Vas pozivaju na simpozij „Democracy, Identity, European Integration“ koji će se održavati 24. i 25. studenoga 2014. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, Sveučilišna avenija 4, predavaonica 401 (4. kat). Program simpozija preuzmite OVDJE .
U emsiji “Kultura demokracije”, emitiranoj na 3. Programu Hrvatskog radija 20. studenog 2014. o znanosti i vjeri razgovarali su izv. prof. dr. sc. Hrvoje Štefančić, fizičar na IRB-u i prorektor za znanost na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, i izv. prof. dr. sc. Pavel Gregorić s Odjela za filozofiju Hrvaskih studija. Razgovor se može poslušati na  http://radio.hrt.hr/aod/znanost-i-vjera-mogu-li-zajedno/88117/
Javna obrana doktorskoga rada Ane Butković pod naslovom "Problem znanja a priori u sporu između empirizma i racionalizma", mentora prof. dr. sc. Zvonimira Čuljka, u okviru poslijediplomskoga doktorskoga studija filozofije , održat će se  u petak 21. studenoga 2014. u 12:30 sati u dvorani Velika vijećnica . Povjerenstvo za obranu doktorskoga rada u sastavu: doc. dr. sc. Davor Pećnjak, (predsjednik) doc. dr. sc. Tomislav Janović, (član) prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija (članica)
Prof. dr. sc. Pavo Barišić održat će, povodom obilježavanja UNESCO-va Svjetskog dana filozofije, predavanje "Javno i privatno u demokraciji - od polisa do globalne zajednice". Predavanje će se održati u četvrtak, 20. studenoga 2014. u 11'00 sati u Velikoj dvorani Instituta za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54/V, Zagreb. Poziv na predavanje preuzmite ovdje .
Prvi sastanak Udruge studenata filozofije "Scopus" u ak. god. 2014./15. odžat će se u ponedjeljak, 10. studenog 2014. u 14.30h u prostorijama Udruge (zgrada iza one s novim dvoranama). 
Prof. dr. sc. Elvio Baccarini (Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci) održat će predavanje "Biomedical Moral Enhancement" u petak, 24. listopada u 12.30h u Velikoj dvorani Instituta za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54/V, Zagreb.
Odjel za filozofiju Matice hrvatske, Udruga za promicanje filozofije i Hrvatsko kulturno društvo Napredak Vas pozivaju na predavanje prof. dr. sc. Ede Pivčevića (Sveučilište Bristol, UK) pod naslovom “Dobrovoljna eutanazija”. Predavanje će se održati u četvrtak, 23. listopada 2014. godine u 18.00 sati, Velika dvorana Matice hrvatske, Strossmayerov trg 4, Zagreb. Poziv na predavanje preuzmite OVDJE .
Prof. dr. sc. Edo Pivčević s Odjela za filozofiju Sveučilišta u Bristolu održat će predavanje pod naslovom "Racionalna neistina", 22. listopada 2014. u 11:00h , u Velikoj dvorani Instituta za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54, V. kat. 
U utorak (7. listopada) u 15.00 sati na Institutu za filozofiju održat će se predavanje pod naslovom  Subjective theories of personal identity and identity-related practical concerns . Predavač je dr. sc. Radim Bělohrad s Odjela za filozofiju Sveučilišta u Brnu koji u sklopu europskog programa međusveučilišne razmjene  Erasmus  gostuje na Odjelu za filozofiju Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.  Sažetak predavanja .
Gregory Scott (New York University) održat će predavanje "Why Aristotle Could Not Have Written  katharsis  as the Goal of Tragedy"  u petak 3. listopada 2014. u 12.00h  u Velikoj dvorani Instituta za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54/V. ( sažetak )
Prof. dr. sc. Filip Grgić održat će predavanje “Što je (sretan ili nesretan) slučaj?” kao prvi u nizu kolokvija u sklopu znanstveno-istraživačkog projekta Hrvatske zaklade za znanost  "Free Will, Cause and Luck" ,  u utorak 30. 9. 2014. u 11.00h  u Velikoj dvorani Instituta za filozofiju, Ulica grada Vukovara 54/V.
Raspisan je natječaj za zapošljavanje jednog doktoranda na radno mjesto stručnog suradnika u sustavu znanosti i visokog obrazovanja, na temelju natječaja Hrvatske zaklade za znanost “Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti”, na određeno vrijeme (2 + 2 godine), a u svrhu stjecanja akademskog stupnja doktora znanosti. Rad će se odvijati na projektu HrZZ “Free Will, Causality and Luck” pri Institutu za filozofiju u Zagrebu.  Rok za prijave: 29. listopada 2014. Uvjeti natječaja: http://freewill.projekti.ifzg.hr/?page_id=87
The Faculty of Philosophy, Theology and Religious Studies of the Radboud University Nijmegen offers three scholarships for excellent students from abroad, wishing to start the Research Master programme in philosophy on 1 February 2015. http://permalink.gmane.org/gmane.science.philosophy.region.europe/11486
Izv. prof. dr. sc. Tomislav Bracanović imenovan je za člana Svjetske komisije za etiku znanosti i tehnologije (World Commission on the Ethics of Scientific Knowledge and Technology/ Commission mondiale d’éthique des connaissances scientifiques et des technologies – COMEST ) pri UNESCO-u.  COMEST je neovisno savjetodavno tijelo UNESCO-a osnovano 1998. g., sastavljeno od 18 članova , redom eminentnih imena iz različitih znanstvenih područja koji dolaze iz različitih zemalja članica. COMEST izvješćuje Glavnog tajnika i članove UNESCO-a o etičkim pitanjima koja se tiču znanosti i tehnologije, predlaže politike temeljene na etičkim principima te promiče dijalog između javnosti, znanstvene zajednice i donositelja odluka.
Znanstveni skup "Formal Methods and Science in Philosophy", u suorganizaciji Instituta za filozofiju, održat će se u Dubrovniku od 26. do 28. ožujka 2015. Pozvani izlagači su  Paul Weingartner (University of Salzburg, Austrija) i  André Fuhrmann (Goethe University Frankfurt am Main, Njemačka).  Prijave za izlaganje primaju se do 5. studenog 2014. Naslov i sažetak na engleskom jeziku treba poslati prof. dr. Srećku Kovaču ( skovac@ifzg.hr). Više o konferenciji na: http://iuc.hr/conference-details.php?id=233
Britansko društvo za povijest filozofije (British Society for the History of Philosophy) raspisalo je natječaj za najbolji esej o povijesti filozofije iz pera redovitog studenta nekog poslijediplomskog studija. Esej se  nagrađuje iznosom od 500 britanskih funti, prezentiranjem na godišnjem skupu BSHP i mogućim objavljivanjem u časopisu  British Journal for the History of Philosophy . Više o natječaju niže. 
Literatura za razredbeni ispit za pristupnike koji nisu završili preddiplomski sveučilišni studij filozofije nego neki drugi preddiplomski sveučilišni studij u Hrvatskoj ili inozemstvu. Popis literature [PDF]
Odlukom Znanstveno-nastavnog vijeća od 8. srpnja 2014. godine, izv.  prof. dr. sc. Tomislav Bracanović dobio je Nagradu Hrvatskih studija za objavljeni rad visoke međunarodne vidljivosti u prethodnoj kalendarskoj godini. Prof. Bracanović dobio je nagradu za rad  “Against culturally sensitive bioethics” , objavljen u časopisu Medicine, Health Care and Philosophy 16/4 (2013), str. 647-652. 
Studentski zbor Filozofskog fakulteta u Splitu, Filozofski fakultet u Splitu i Hrvatsko filozofsko društvo organiziraju 1.  regionalni studentski simpozij društvenih i humanističkih znanosti Kritičko mišljenje, koji će se održati 2. i 3. listopada 2014. godine u prostorima Filozofskog fakulteta u Splitu na splitskom Peristilu (Poljana kraljice Jelene 1/III).