Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij hrvatske kulture (kroatologije) ustrojen je i izvodi se na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu od 1993. godine. Središnji je interdisciplinarni studij hrvatskoga jezika i kulture oko kojeg se razvija cijela koncepcija Hrvatskih studija. Riječ je o studiju koji je do sada obrazovao velik broj stručnjaka u toj disciplini i u kombinaciji s drugim strukama unutar Hrvatskih studija i Sveučilišta u Zagrebu. Najveći broj diplomiranih studenata našao je posao u različitim djelatnostima – školstvu, kulturnim institucijama, državnim ustanovama, gospodarstvu, medijima, diplomatskim predstavništvima, turističkim uredima i drugdje. Pokazalo se da ima potrebe za tako obrazovanim stručnjacima u društvu. Također, studij kroatologije jedinstveni je studij u okviru Sveučilišta u Zagrebu, koji na sveučilišnoj razini promišlja različite aspekte hrvatskoga kulturnoga i nacionalnoga identiteta i u tom pogledu je zanimljiv mnogim studentima drugih fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i mnogim stranim studentima koji su studirali ili će studirati pojedine dijelove toga programa ili cijeli program studija hrvatske kulture. Program slijedi temeljne preporuke Bolonjske deklaracije i zakonske okvire za ustrojavanje studija. U tom smislu program je zadržao sve bitne značajke ranijih četverogodišnjih studija, uz prilagođavanje novomu trogodišnjemu, odnosno petogodišnjemu obrazovnomu ciklusu. Studij kroatologije na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu središnji je kulturološki studij takve vrste, koji ima namjeru postati nositelj razvoja sličnih studija u svijetu i temeljni visokoškolski ustrojbeni okvir koji ima za cilj skrbiti o ustrojavanju i izvođenju kulturalnih hrvatskih studija u svijetu. Studij kroatologije izvodi se u jednopredmetnoj i dvopredmetnoj kombinaciji na preddiplomskoj i diplomskoj razini. Od 2006. ustrojen je i poslijediplomski doktorski studij kroatologije koji je osmislio akademik Radoslav Katičić.


Obavijesti

Profesorica Dubravka Zima prošlu je akademsku godinu provela na slobodnoj studijskoj godini. Tim je povodom s profesoricom razgovarala Renata Simunić, studentica diplomskoga studija kroatologije.
Terenska nastava u Ninu i Zadru. (PDF dokument)
Zbog spriječenosti prof. dr. sc. Marija Grčevića današnje predavanje iz kolegija "Povijest hrvatskoga književnoga jezika" neće se održati.
Izv. prof. dr. sc. Davor Piskač gostovao je 23. travnja 2021. na HRT3 u emisiji  Noć knjige s temom Ljekovita moć knjige. Govorio je o primjeni biblioterapije na Fakultetu hrvatskih studija i Klinici za psihijatriju "Sveti Ivan" u Jankomiru. https://hrti.hrt.hr/home?id=786449247&channelId=40015
Nastavnici Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, posebice oni koji su svojom znanstveno-nastavnom djelatnošću usmjereni prema hrvatskoj dijaspori, u svakoj dobroj prigodi podsjećaju na vrijednosti koje su njegovane pod okriljem hrvatskoga iseljeništva u prošlom stoljeću. Jedna od takovih prigoda bio je Četvrti hrvatski iseljenički kongres, koji je početkom studenoga održan u Zagrebu. U rad kongresa uključile su se s Fakulteta hrvatskih studija prof. dr. sc. Sanja Vulić Vranković i asistentica Tamara Bodor . Za svoje su izlaganje izabrale temu „Krsto Spalatin – promicatelj hrvatskoga jezika i identiteta u iseljeništvu“.
Prof. dr. sc. Sanja Vulić suradnica je na Međunarodnom projektu Dialektforschung / Gradišćanskohrvatski govori , kojemu je sjedište u Gradišću u Austriji. Projekt okuplja znanstvenike iz triju zemalja: Austrije, Hrvatske i Mađarske. Zahvaljujući potpori Europske unije, taj je projekt ustanovljen u Hrvatskom kulturnom i dokumentarnom centru (Kroatischen Kultur- und Dokumentationszentrum) u Željeznu (Eisenstadt), glavnom gradu pokrajine Gradišće (Burgenland) u Austriji. Projektom su obuhvaćena sva naselja u kojima žive Hrvati u Austriji, zapadnoj Mađarskoj i Slovačkoj, također južnomoravski Hrvati u Češkoj. U okviru projekta planira se objavljivanje nekoliko knjiga. Nedavno je objavljena prva knjiga, koja je naslovljena Hrvatska rič gradišćanskih Hrvatov (448 str.), a djelo je četvero autora iz triju zemalja.
Prof. dr. sc.  Sanja Vulić  bila je gošća u emisiji  Plavi razgovori  koju na Hrvatskom radiju Dubrovnik uređuje i vodi dr. sc.  Jelena Obradović Mojaš .
Prodekanica za međunarodnu suradnju prof. dr. sc.  Sanja Vulić  i asistentica  Lidija Bogović , mag. croat. s Odsjeka za kroatologiju gostovale su u emisiji  Riječ na riječ  na Z1 televiziji. U ugodnom razgovoru s urednicom i voditeljicom gospođom  Mirelom Matković  profesorica Vulić govorila je o Fakultetu hrvatskih studija i načinu rada sa studentima. Istaknula je izvrsnu organizaciju nastave na daljinu na Fakultetu hrvatskih studija ta da nijedan student nije ostao zakinut.
U kulturnom životu (kasno)zimskoga Dubrovnika važnu ulogu zauzimaju događaji u okviru Mjeseca hrvatskoga jezika, koji organizira ustanova Dubrovačke knjižnice. Posebice su istaknuta javna predavanja u Narodnoj knjižnici Grad (u Saloči od zrcala). Organizatorica tih predavanja gđa Matija Nenadić i ove je godine pozvala prof. dr. sc. Sanju Vulić da održi predavanje, ovoga puta na temu Rešetarova zapažanja o dubrovačkom govoru potkraj XIX. i u prvim desetljećima XX. stoljeća .
Otvorene su prijave za Ljetnu školu hrvatskoga jezika i kulture za nastavnike i studente hrvatskoga jezika iz dijaspore, koja će se održati u Gradu Krku od 15. do 22. kolovoza 2020.
U organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Požegi prof. dr. sc. Sanja Vulić održala je predavanje Sveci u ožujku u frazemima i poslovicama . Predavanje je održano u Gradskom muzeju Požega u sklopu Dana Matice hrvatske u Požegi te povodom skorašnjega spomendana sv. Grgura Velikoga, koji je ujedno i Dan Grada Požege jer su upravo na taj dan  godine 1689. Požežani oslobodili svoj grad od Osmanlija pod vodstvom fra Luke Ibrišimovića.
Srdačno vas pozivamo na predstavljanje knjige "Sonta u sjećanjima šokačkim" Ruže Silađev. Predstavljanje će se održati  u Društvu hrvatskih književnika u utorak 18. veljače 2020. u 18 sati . Sudjelovat će: predsjednik Društva hrvatskih književnika mr. sc. Đuro Vidmarović, priređivačica knjige prof. dr. sc. Sanja Vulić i autorica knjige Ruža Silađev.
Znanstveno-nastavno vijeće Hrvatskih studija jednoglasno je 26. lipnja 2019. donijelo Izvedbeni nastavni plan preddiplomskoga i diplomskoga studija kroatologije za ak. god. 2019./2020. Taj se plan može vidjeti na  https://www.hrstud.unizg.hr/_news/39498/3i_INP_Kroatologija.pdf
Obavještavaju se studenti da predavanja iz kolegija Jezik i kultura Hrvata u BiH počinju 7. ožujka 2019.
Znanstveno - stručni skup „Biblioterapija u nastavi književnosti“
Sambotel u Mađarskoj: Pri  svečanom obilježavanju 25. obljetnice Panonskoga instituta iz Gradišća u Austriji istaknuta je višegodišnja suradnja s Hrvatskim studijima
Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu organiziraju svake druge godine kroatološku konferenciju posvećenu važnim temama iz povijesti hrvatske kulture. Četvrta kroatološka konferencija bit će posvećena Dubrovniku i njegovoj kulturno-povijesnoj baštini. Održat će se 16. XI. 2015. – 18. XI. 2015. u Dubrovniku u suorganizaciji s Gradom Dubrovnikom, Zavodom za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku, Sveučilištem u Dubrovniku i Zakladom BERCAB.