Opcije pristupačnosti Pristupačnost

03/10/2024

Doc. dr. sc. Wollfy Krašić održao izlaganje naslova „Hrvatske državotvorne organizacije i skupine 1945.-1966.“ na znanstvenom skupu Hrvatska dekomunizacija i protukomunistički otpor

U organizaciji Hrvatske družbe povjesničara „Dr. Rudolf Horvat" iz Zagreba, Središta Hrvatskog svjetskog kongresa za istraživanje posljedica totalitarizama u Bosni i Hercegovini iz Mostara, Kanadsko-hrvatskog akademskog društva iz Toronta i Ogranka Matice hrvatske u Splitu održava se 2. i 3. listopada u Zagrebu i Splitu znanstveni skup Hrvatska dekomunizacija i protukomunistički otpor. Prvi dan skupa održan je u dvorani HKD „Napredak“, a u trećem bloku izlaganja koji je naslovljen „Hrvatski protukomunistički otpor“, doc. dr. sc. Wollfy Krašić održao je izlaganje „Hrvatske državotvorne organizacije i skupine 1945.-1966.“

Doc. Krašić istaknuo je da ni nakon što su jugoslavenski komunisti u poraću brutalnom i širokom represijom u Hrvatskoj uništili glavne forme otpora i opozicije (križarski gerilski pokret i ostatke Hrvatske seljačke stranke), te izvrgnuli teškom progonu Katoličku crkvu, otpor nije nestao u potpunosti. Tako je u izlaganju predstavio niz skupina i organizacija s hrvatskim državotvornim predznakom koje su u promatranom razdoblju pružale ili planirale pružati različite vrste otpora jugoslavenskom komunističkom režimu i/ili djelovale kao intelektualno-kulturna oporba istome. Posebno porazna činjenica za jugoslavenski komunistički režim bila je ta što su, kako je vrijeme odmicalo, glavni nositelji otpora postali mladi ljudi – učenici i studenti – koje obrazovni, promidžbeni, ali i represivni sustav komunističke Jugoslavije nije uspio oblikovati u duhu marksizma i jugoslavenstva.

Snage su otpora, unatoč tome što nisu uspjele znatnije uzdrmati režim i što su prije ili poslije bile otkrivane i razbijane te oštro kažnjavane, zapravo u konačnici uspjele jer su svojim samim postojanjem i djelovanjem, uz neke druge elemente, tijekom 45 godina postojanja komunističke Jugoslavije prenosile, čuvale ideju o potrebi stvaranja samostalne hrvatske države do povoljnog trenutka kada se ona mogla uobličiti u stvarnosti, zaključio je doc. Krašić.

Program skupa