Opcije pristupačnosti Pristupačnost

02/10/2024

Docent Škerbić bio je gost na Trieste Next 2024 „Horizonti inteligencije"

Docent Matija Mato Škerbić bio je gost ovogodišnjeg izdanja Trieste Next-Europskog festivala znanstvenih istraživanja, koje se održao u Trstu, u Venecijskoj regiji, od 27. do 29. rujna 2024.

Škerbić je došao na poziv prof. Silvie Camporesi, vodeće svjetske bioetičarke sporta i nove direktorice Centra za etiku i integritet sporta na KU Leuven (Belgija) te nakon pozivnice organizatora. Na iznimno posjećenom panelu na glavnoj pozornici trga Unita pod nazivom 'Modificirana tijela, bionička tijela' (corpi modificati, corpi bionici) raspravjalo se o tehnologijama u sportu, genetičkom dopingu, transrodnim i interspolnim sportašicama te nadolazećim 'Dopingiranim igrama' (Enhanced games). Panel je vodio prof. Marco Cambiaghi, istraživač na Sveučilištu u Veroni, kolumnist o znanstvenim novostima za prestižne novine La Stampa i la Repubblica.

13. izdanje Trieste Next 2024. nosio je naslov „Horizonti inteligencije. Znanje i granice između ljudi i tehnologije“. U pitanju je veliki javni događaj kojeg promoviraju Općina Trst, Sveučilište u Trstu i ItalyPost, u suradnji sa svim glavnim znanstvenim institucijama unutar grada Trsta – kao što su AREA Science Park i Sissa-Škola za napredne studije – te u partnerstvu s Europskom komisijom i Europskim parlamentom. Cilj festivala bio je promovirati znanstvenu izvrsnost teritorija kojeg karakterizira izvanredna gustoća istraživača i istraživačkih centara, kao i pružanje platforme za znanstvenu komunikaciju i znanstvenu uključenost. U 12 godina od svog osnutka, Trieste Next postao je jedan od najvažnijih događaja u Italiji za znanstvenu komunikaciju, privlačeći više od 40.000 ljudi (prema podacima za 2023.) te više od 600 sveučilišnih studenata i istraživača iz cijele Italije i Europe.

Trieste Next 2024. sadržavao je program od preko 100 događanja – glavnih predavanja, konferencija, radionica, na talijanskom i engleskom jeziku – s ciljem rasprave o znanstvenom planu za nadolazeće godine i etičkim granicama koje pokreću debatu unutar znanstvene zajednice. Trieste Next je, kao i do sada, bio prilika za poticanje plodnog dijaloga između STEM disciplina, humanističkih i društvenih znanosti.

Više o svemu pročitajte ovdje i ovdje.