Opcije pristupačnosti Pristupačnost

02/10/2024

Posjet delegacije iz Švicarske Konfederacije Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu

Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, 1. listopada 2024. godine ugostio je delegaciju iz Švicarske Konfederacije. Delegaciju od dvanaest učitelja iz Švicarske predvodila je gđa. Margret Scherrer, docentica s Učiteljskog fakulteta iz Berna (Pädagogische Hochschule Bern) i gđa. Mija Rajič, koordinatrica Hrvatske nastave u Švicarskoj i učiteljica Hrvatskoga jezika i kulture. Gđa. Scherrer organizirala je posjet Republici Hrvatskoj i Fakultetu hrvatskih studija u okviru udruge Action.bildung.erleben koja provodi Job Shadowing projekte (pod patronatom Movetie, švicarskog pandana Erasmusu) s ciljem da švicarski učitelji upoznaju obrazovni sustav matičnih država njihovih učenika i da bolje razumiju kulturu i podrijetlo naših učenika i njihovih obitelji.

Fakultet hrvatskih studija predstavili su doc. dr. sc. Wollfy Krašić, pomoćnik Rektora s ovlastima prodekana za međunarodnu suradnju, izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum,  doc. dr. sc. Sandra Car, doc. dr. sc. Monika Komušanac, dr. sc. Tamara Bodor, doc. dr. sc. Antonia Ordulj i dr. sc. Lidija Bogović.

Goste iz Švicarske pozdravili su doc. dr. sc. Wollfy Krašić i izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum s Odsjeka za odgojno-obrazovne znanosti.

Doc. dr. sc. Sandra Car, izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum i doc. dr. sc. Monika Komušanac održale su izlaganje s temom Pregled odgojno-obrazovnog sustava RH. U svom izlaganju predstavile su odgojno-obrazovni sustav Republike Hrvatske od predškolske do visokoškolske razine obrazovanja.

Kao posebni gosti sastanka bile su pozvane kolegice Branka Biketa Caktaš, pedagoginja u Dječjem vrtiću Ciciban (Bjelovar), Anamarija Tuškan, pedagoginja (u dva mandata ravnateljica) u Osnovnoj školi Mirka Pereša (Kapela) i Mirela Balešić Jović, nastavnica povijesti iz IV. gimnazije (Zagreb). Kolegice su učiteljima iz Švicarske, u formi radionice predstavile primjere dobre prakse.

Sastanak je završio dogovorom o potencijalnom sporazumu o suradnji između Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, Odsjeka za odgojno-obrazovne znanosti i Pädagogische Hochschule iz Berna.