Objavljeno: 22. 7. 2024. u 12:03

Upisi brucoša na Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu u punom su jeku. U četvrtak, 18. srpnja, upisani su studenti prve godine Komunikologije i Demografije i hrvatskog iseljeništva. Petak, 19. srpnja, rezerviran je bio za upis studenata psihologije, dok se u ponedjeljak, 22. srpnja, upisuju budući sociolozi i kroatolozi. Posljednji dan upisa, utorak 23. srpnja, namijenjen je studentima Filozofije i kulture, Latinskoga jezika i Povijesti.

Veliko je zanimanje maturanata za nastavak školovanja na Fakultetu hrvatskih studija. Od akademske godine 2017./2018., studijski programi Fakulteta hrvatskih studija visoko su rangirani kada je u pitanju prvi izbor studija, a posebno su bili tijekom akademskih godina 2019./2020., 2023./2024. te nadolazeće 2024./2025. Kada izuzmemo velike visokoškolske ustanove poput Ekonomskog fakulteta, Pravnog fakulteta, Medicinskog fakulteta, Fakulteta elektrotehnike i računalstva, Učiteljskog fakulteta i Filozofskog fakulteta, Fakultet hrvatskih studija zauzima respektabilno mjesto među  najpoželjnijim fakultetima Sveučilišta u Zagrebu.

Studij psihologije i ove godine potvrđuje svoj status najpoželjnijeg smjera na Fakultetu hrvatskih studija. Kvota za upis iznosila je 57 studenata, dok je netom prije objave privremenih rezultata bilo prijavljeno čak 1145 maturanata. Veliki interes vlada i za studijem Komunikologije i sociologije. Kvota za jednopredmetni studij komunikologije bila je 25, a prijavilo se 322 maturanta. Za dvopredmetni studij komunikologije kvota je bila 52, a prijavljeno je 463 maturanta. Kvota za jednopredmetni studij sociologije bila je 21, a prijavilo se 216 maturanata. Za dvopredmetni studij sociologije kvota je bila 50, a prijavljeno je 296 maturanata.

Kvote na ostalim studijskim smjerovima: Demografija i hrvatsko iseljeništvo (dvopredmetni), Filozofija i kultura (dvopredmetni), Latinski jezik (dvopredmetni), Kroatologija (jednopredmetni i dvopredmetni) i Povijest (jednopredmetni i dvopredmetni) neće biti popunjene tijekom ljetnoga upisnoga roka. Broj slobodnih mjesta na jesenskom roku može se pronaći na mrežnoj stranici Postani student, gdje se i obavljaju prijave na studijske programe.

Također, bilježi se najveći broj upisa studenata u kvoti Hrvata izvan Republike Hrvatske. U ljetnom upisnom roku za akademsku godinu 2024./2025., upisalo se četvero studenata u ovoj kvoti, što je najbolji rezultat do sada. Troje studenata upisala su studijski program psihologije i jedan studijski program komunikologije. Studenti dolaze iz Austrije, Njemačke, Srbije, i Švedske.

Grafikon