Objavljeno: 18. 7. 2024. u 09:59
Josip Papak

Studenti demografije i hrvatskoga iseljeništva snimili su video u kojem su ukratko predstavili svoj studij.

Video možete pogledati ovdje.

Studij demografije i hrvatskog iseljeništva je novina u akademskoj zajednici, a predmet mu je istraživanja i studiranja stanovništvo općenito i sve relacije koje stanovništva razvija u društvu i prostoru te hrvatsko iseljeništvo sa svim svojim potencijalima i vrijednostima. Ljudska je populacija najvažniji dio svih društava i prostora, glavni čimbenik svih djelatnosti oko nas, temelj svih sustava u zemlji i razvojna osnova, a hrvatsko je iseljeništvo posebno hrvatsko bogatstvo na kojem se treba zasnivati ukupni razvoj zemlje. Poznavanje demografskih procesa i struktura postaje prevažno pitanje hrvatske sadašnjosti i budućnosti.

Zašto upisati studij demografije i hrvatskoga iseljeništva?

Upisati Studij demografije i hrvatskog iseljeništva postaje posebni izazov zato što će demografska i uža migracijska problematika postati obzirom na globalne procese prevladavajući znanstveni i politički interes suvremene Europe i svijeta. Posebno to vrijedi za Hrvatsku zbog svih demografskih negativnosti koje su zahvatili praktički cijeli hrvatski prostor i zbog činjenice kako je Hrvatska jedna od rijetkih zemalja koja ima više stanovnika izvan zemlje, nego u domicilnoj državi.

Zašto upisati studij demografije i hrvatskoga iseljeništva na Fakultetu hrvatskih studija?

Zato što je Fakultet hrvatskih studija jedina znanstveno-nastavna ustanova u Hrvatskoj kojoj je osnovni predmet interesa hrvatsko društvo i prostor, njihov razvoj kroz prošlost i bogatstvo hrvatskih civilizacijskih vrijednosti. Zato što se u okviru teorijsko-metodološkog koncepta i pristupa na Fakultetu u sva znanstvena područja koja pokriva Fakultet uvode nove znanstvene i obrazovne metodologije i akademsko obrazovanje temelji na razvijanju i znanja i sposobnosti, razvijanju individualnih pristupa i posebno spoznajne širine.

Koje su mogućnosti ostvarivanja karijere nakon završetka studija?

Završetkom studija karijeru je moguće usmjeriti prema više područja obzirom na interdisciplinarnost i dvopredmetnost studija, dosegnutost obrazovanja za analitičke i planske razvojne poslove, poznavanje potencijala i vrijednosti hrvatskog iseljeništva i u konačnici potrebe opstanka hrvatske populacije. Planske i analitičke institucije, istraživački instituti, planski odjeli lokalnih, županijskih i nacionalnih uprava, konzularni odjeli u inozemstvu zaduženi za rad s iseljeništvom, obrazovne ustanove u zemlji i inozemstvu, svi oblici javnog djelovanja (redakcije i slično) i općenito poslovi vezani za hrvatsko iseljeništva i modele njihovog povrataka, obrazovanja, ulaganja i slično u Hrvatskoj.

Kako se može studirati (jednopredmetno /dvopredmetno), u kakvoj kombinaciji?

Studij demografije i hrvatskog iseljeništva je dvopredmetni i integrirani, a povezuje se s ostalim već postojećim studijima na Fakultetu:

• filozofijom i kulturom
  • latinskim jezikom