Objavljeno: 3. 7. 2024. u 09:57

U Centru za učenje hrvatskoga jezika pri Fakultetu hrvatskih studija osmišljen je projekt vršnjačke podrške studentima 1. godine. Cilj je projekta kroz vršnjačku pomoć domicilnih studenata pružiti podršku studentima iz kvote Hrvata izvan RH u prilagodbi na hrvatski visokoškolski obrazovni sustav i studentski život kako bi se olakšala socijalizacija i asimilacija studenata u novu sredinu te povećalo zadovoljstvo studijem.
Osim toga, domicilni studenti u mogućnosti su pružiti i jezičnu podršku studentima 1. godine iz kvote Hrvata izvan Republike Hrvatske kroz individualan ili grupni rad i mentoriranje. Potonje je osobito važno s obzirom na to da studenti iz kvote Hrvata izvan Republike Hrvatske, posebice oni iz prekomorskih zemalja, najčešće pripadaju skupini nasljednih govornika s ponešto slabije razvijenom jezičnom i komunikacijskom kompetencijom.
Studenti mentori mogu biti
studenti kroatologije koji su položili ispit Poučavanje hrvatskoga kao inoga jezika na kojem su stekli osnovne spoznaje o procesu ovladavanja inim jezikom te radu u nastavi s neizvornim govornicima hrvatskoga jezika. Studentica 1. godine diplomskoga studija psihologije Ana Klišanin uključena je u projekt te ju je tijekom zimskoga i ljetnoga semestra akademske godine 2023./2024. mentorirala studentica kroatologije Anja Tkalec čime je stjecala praktično iskustvo, pedagoške i glotodidaktičke kompetencije u radu s neizvornim govornicima. Osim na odabranim jezičnim temama, studentica mentorica upoznala je Anu s radom fakulteta i studentskim obavezama.
U sklopu kolegija Hrvatski za neizvorne govornike 1 naša Anja održala je i ogledni sat s neizvornim govornicima na temu lokativa. Za svoj trud nagrađena je  potvrdom koja se unosi u Dopunsku ispravu po završetku studija.

Čestitke našim studenticama na uspješnoj realizaciji projekta!