U organizaciji Fakulteta hrvatskih studija, u prostorijama Matice hrvatske, održana je promocija zbornika Komunistički zločini II. Zbornik donosi najnovija istraživanja o ubojstvima, represiji, progonima i kršenju ljudskih prava tijekom razdoblja komunističke vladavine, ne samo nakon, već i tijekom Drugoga svjetskoga rata. Na promociji su govorili obnašatelj dužnosti prodekana za karijerni razvoj i cjeloživotnu naobrazbu, doc. dr. sc. Danijel Jurković, pročelnik Odsjeka za povijest, doc. dr. sc. Vladimir Šumanović i predstojnica Znanstvenog zavoda, izv. prof. dr. sc. Vlatka Vukelić.
Prvi se nazočnima obratio doc. dr. sc. Danijel Jurković koji je istaknuo važnost ovog zbornika i podršku koju je dobio od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.
„Zbornik je dobio financijsku potporu za tisak, grafičko oblikovanje, lekturu, korekturu teksta te sve ostale popratne radnje od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Vrlo je važno naglasiti da se radi o zborniku A1 kategorije, a što upućuje da su svi radovi, kao i sam zbornik, iznimno važni, ne samo s historiografskog nego i s društvenog aspekta. Zbornik pruža autentičan uvid u ratne i poratne okolnosti te dokumentira događaje vezane za komunističke zločine“, kazao je doc. dr. sc. Jurković.
Potom je riječ preuzela urednica zbornika izv. prof. dr. sc. Vlatka Vukelić, koja je istaknula da su istraživanja objavljena u zborniku dokaz da komunistički zločini nisu bili samo čin osvete nakon rata, već su se događali i tijekom samog Drugog svjetskog rata, uz puno znanje i odobrenje političkih i vojnih struktura Komunističke partije Jugoslavije. Dodala je i važnu informaciju o međunarodnoj dimenziji ovoga istraživanja.
„Moram naglasiti kako smo u studenome 2024. godine pozvani u Europski parlament da održimo predavanje o tome što konkretno radimo na ovome području. To nam je otvorilo vrata novim suradnjama za koje se nadam da ćemo ih realizirati iduće godine. Uspjeli smo dovesti Bleiburg u samo srce Europe, što je danas, mogu slobodno reći, element civilizacijskoga standarda“, zaključila je izv. prof. dr. sc. Vukelić.
Posljednji je govorio drugi urednik zbornika, doc. dr. sc. Vladimir Šumanović, koji je istaknuo kako su se temom komunističkih zločina dosad uglavnom bavili bivši političari, isluženi obavještajci i poduzetnici s područja zapadnog Balkana, dok su povjesničari uglavnom izbjegavali ovu problematiku.
„Ključna odgovornost je na hrvatskoj historiografiji, a ne na politici, što komunistički zločini ostaju i dalje tabu tema. Cilj prešućivanja istine omogućuje pojedincima iz raznih sumnjivih krugova hrvatske tranzicije da se predstave kao nacionalni autoriteti, navodni borci za Hrvatsku i objektivni povjesničari. Ovom temom do sada uglavnom su se bavili bivši političari i ljudi s upitnim biografijama, kojima nije cilj objektivno sagledati prošlost nego ostvariti politički poene. No sada postoji i druga skupina istraživača kojima je cilj bez ikakve politizacije donijeti istinu društvu“, dodao je doc. dr. sc. Vladimir Šumanović.
Zbornik radova Komunistički zločini II ne samo da nadograđuje prijašnja istraživanja, već dodatno rasvjetljava mehanizme, odgovorne osobe i kontekst u kojem su ti zločini počinjeni. Nastavlja sustavno istraživanje i produbljuje razumijevanje komunističkih zločina na području bivše Jugoslavije, s posebnim naglaskom na Hrvatsku.