Dana 24. listopada u prostoru Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu, drugu godinu za redom održana je međunarodna konferencija Atlas u organizaciji Udruge studenata Fakulteta hrvatskih studija „Studia Croatica“. Ovoga puta tematika konferencija se usmjerila na trendove i izazove u području transhumanizma i tehnologije.
Na konferenciji je nastupilo pet izlagača koji su izlagali na engleskom jeziku. Prvi je izlagao dr. Sebastian Ostritsch sa Sveučilišta u Heidelbergu na temu Faustijanskog duha i transhumanizma. Profesor dr. Sebastian Ostritsch je dao koherentan opis toga što je Faustijanski duh u filozofiji Oswalda Spenglera i rekao da takav motiv europske kulture i vodi do transhumanističkog uređenja. Odgovorio je i na pitanje o tome jesu li prosvjetiteljska i pozitivistička misija više u skladu s epohom Faustijanskog duha na što je rekao da su to sve dijelovi jedne epohe, bilo da se radi o reakcijskim ili konstitutivnim ideologijama.
Zatim je nastupio dr. hab. Riccardo Campa s Jagielonskog sveučilišta u Krakovu na temu Antropotehnike i samousmjerene evolucije. Prikazao je potencijal tehnološkog razvoja i očekivane oblike unaprjeđenja kvalitete ljudskog života. To je ilustrirao primjerima životinja koja regeneriraju svoje dijelove tijela istaknuvši da ti geni postoje i u ljudskom biću, ali da ih treba tehnološki aktivirati.
Nakon profesora Campe, izlaganje je održala izv. prof. dr. sc. Ivana Greguric, s Fakulteta hrvatskih studija. Profesorica je govorila o mnogim perspektivama u vidu dogradnje ljudskih sposobnosti i popratnim etičkim i znanstvenim izazovima koje donosi praksa kiborgiziranja čovjekova prirodnoga tijela. Prikazala je videozapis u kojem se argumentira nadogradnja ljudskog tijela od strane profesora koji je ugradio neuralnu konekcijsku mrežu koja može slati impulse između njega i njegove žene.
Na konferenciji je svoj rad izložio i doc. dr. sc. Luka Janeš o odnosu psihijatrijske struke i transhumanističkog pokreta. Profesor Janeš je istaknuo nedostatke jednodimenzionalnog pristupa u poimanju ljudske psihe koji isključuje duhovnu komponentu koju je nužno razmotriti kad se govori o transhumanoj redukciji ljudske psihe na računalni element.
Na koncu, izlaganje je održao sociolog i filozof Petar Šarić, koji je govorio o temi važnosti tradicionalne utvrde smjera tehnološkog razvoja. Predstavljena su dva pristupa pogleda na povijest, linearna i ciklička uz potporu teorije i filozofije već spomenutog O. Spenglera. Linearna percepcija čovjeka stavlja na arogantno mjesto vrhunca povijesti, a ciklička ukazuje na važnost tradicije s obzirom na ponavljanje ciklusa panja i rasta neke civilizacije. Ciklička perspektiva i utvrđenost u tradiciji prikazane su kao nužne komponente razvoja tehnologije koja neće biti destruktivna nego nositi dobrobit čovječanstva.
Konferenciji su, osim izlagača i organizatora, nazočili i obnašatelj dužnosti dekana Fakulteta hrvatskih studija izv. prof. dr. sc. Tomislav Krističević i obnašatelj pomoćnik o. d. dekana za resor poslovanja, doc. dr. sc. Vlatko Smiljanić, ujedno i prvi predsjednik Udruge „Studia Croatica“ te jedan od njezinih osnivača. Uvodnu riječ na otvaranju konferencije imala je predsjednica udruge Studia Croatica, Tea Vlahov, a popratna izlaganja i rasprave moderirala je Ena Mikolčić.
Osim što su sudionici konferencije imali priliku da se na konferenciji upoznaju s aktualnim istraživanjima iz područja znanosti, ova konferencija je ujedno urodila plodonosnom raspravom koja se sezala u filozofsku prirodu transhumanističkog pokreta. Time je Atlas nastavio svoj kontinuitet koji utemeljio na prošlogodišnjoj i svojoj prvoj konferenciji da iz društveno-humanističke perspektive prikaže što je doista tehnološki razvoj i preispita potencijalne prilike, ali i ozbiljne rizike za čovječanstvo. Budućnost čovjeka počiva na odgovornom djelovanju, a upravo je cilj Atlasa kao šireg koncepta stvaranje ambicioznog intelektualnog kruga koji preuzima odgovornost u izazovima modernog duha.
Financijski pokrovitelj II. međunarodne konferencije Atlas: Transhumanizam i tehnologija bio je Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, Društvo sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu je ustupilo prostor u kojem se održala konferencija, dok je Knjižnica Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu donirala knjige za poklon izlagačima.
Članovi Organizacijskog odbora II. međunarodne konferencije Atlas: Transhumanizam i tehnologija su Tea Vlahov, Matija Perković, Ena Mikolčić, Stjepan Krovinović, Matija Čeh, Petar Šarić i doc. dr. sc. Ivan Perkov. Ovom prilikom se Organizacijski odbor još jednom zahvaljuje svim sponzorima konferencije koji su učinili ovu konferenciju mogućom, te svim posjetiteljima koji su nazočili događaju.
Tekst napisao: Matija Čeh