Ovom prigodom Vas u ime Udruge studenata Fakulteta hrvatskih studija “Studia Croatica” pozivamo na II. Međunarodnu konferenciju Atlas: Transhumanizam i Tehnologija koja će se održati 24. listopada 2024. godine s početkom u 17 sati u Velikoj dvorani Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu, Frankopanska 5A/2. kat.
Sponzori II. Međunarodne konferencije Atlas: Transhumanizam i Tehnologija su Fakultet hrvatskih studija i Društvo sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu. Cilj Atlasa kao šireg koncepta je stvaranje ambicioznog intelektualnog kruga koji preuzima odgovornost izazova modernog duha čiji principi smisao pretvaraju u maglu. Ovogodišnji izlagači su:
- dr. sc. Sebastian Ostritsch sa Sveučilišta u Heidelbergu;
- dr. sc. hab. Riccardo Campa sa Sveučilišta u Krakowu;
- izv. prof. dr. sc. Ivana Greguric s Fakulteta hrvatskih studija, Sveučilišta u Zagrebu;
- doc. dr. sc. Luka Janeš s Fakulteta filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu;
- Petar Šarić, mag. educ. soc. et mag. educ. phil. i MediaNet d.o.o.
Utvrda tradicije Atlasa
U prostoru hotela Dubrovnik i Zmajske dvorane Družbe Braće Hrvatskoga Zmaja 23. i 24. svibnja 2023. godine održana je prva konferencija Atlasa pod temom "Moderniteta i odgovornosti". Prošlogodišnji pokrovitelji konferencije bili su Fakultet hrvatskih studija, Studentski centar Sveučilišta u Zagrebu, Družba “Braća Hrvatskoga Zmaja” i Studentski zbor Fakulteta hrvatskih studija. Na prošlogodišnjoj konferenciji obrađeno je nekoliko jasno definiranih tematskih cjelina, a to su:
- Rizik i odgovornosti u suvremenom svijetu;
- Opasnost i rizici tehnološkog razvoja;
- Odgovornost u tržišnom djelovanju;
- Opasnosti, rizici i odgovornosti u pitanju održavanja hrvatske kulturne unikatnosti.
Ovom događaju prisustvovali su mnogi poznati strani i domaći izlagači, kao što su Frank Furedi iz Briselskog think tanka MCC, Riccardo Campa sa Sveučilišta u Krakowu, Elisabeth Stockinger s ETH Zürich, Damian Tambini s LSE-a. S obzirom na uspjeh u ostvarenju cilja okupljanja vodećih svjetskih stručnjaka na prošogodišnjoj konferenciji, organizatori su odlučili pripremiti nešto i ove godine.
Što očekivati na Atlasu ove godine?
Ove godine tematika skupa svedena je na jednu konkretnu tematsku cjelinu koja će se dubinski obraditi. Radi se o tematici transhumanizma i tehnologije. Cilj je, iz društveno humanističke perspektive, raščarati koncepciju tehnologije i prozboriti o tome znači li tehnološki ravoj otvaranje Pandorine kutije koja čovječanstvo vodi iz ograničene nevinosti u bezdušnu distopijsku budućnost novih tehnoloških bogova. Ideali Atlasa ostaju isti kao i do sada, poznati starogrčki titan simbolizira preuzimanje odgovornosti za postavljanje ključnih pitanja današnjice i vjerovanje u smislenost ljudskog djelovanja u svijetu koji smisao i principe često stavlja u drugi plan. Glagoljsko slovo A, kao glavni znak Atlasa podrazumijeva stapanje hrvatske kulture i titana Atlasa kao metaforičkog nositelja tradicije europske kulture koja svoje korijene duguje antičkoj civilizaciji. Činjenica da se radi o glagoljskom slovu također nosi tradicionalno bogatstvo legitimiteta kršćanstva na našim prostorima.
Svi ovogodišnji izlagači izlažu na englskom jeziku. Od ponuđenih izlagača svaki se bavi cjelinom koja tehnologiju promatra iz određenog kuta gledišta. Sebastian Ostritsch ima izlaganje na temu “The Faustian Man and Transhumanism” u kojem promatra transhumanizam kroz prizmu teorije Oswalda Spenglera koja europske kulturne težnje poistovječuje s Faustijanskim civilizacijskim duhom. Riccardo Campa, koji je bio na Atlasu i prošle godine ima temu “Anthroptechnics and Self-Directed Evolution”, Ivana Greguric govori o temi “Human-AI Synergy: The Impact of Transhumanism and AI on Learning and Self-Concept”. Luka Janeš ima izlaganja o “Psychiatry and Transhumanism – a Bioethical Assessment”, a Petar Šarić na temu “Forging Destiny – Unifying Tradition and Technology”.
Pozivnica
Atlas II. održat će se s početkom u 17.00 u dvorani Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu u Frankopanskoj 5A. Ovom prigodom pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže na konferenciji u sklopu koje će se razgovarati o današnjim izazovima koje donosi tehnologija i transhumanizam.