Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij hrvatske kulture (kroatologije) ustrojen je i izvodi se na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu od 1993. godine. Središnji je interdisciplinarni studij hrvatskoga jezika i kulture oko kojeg se razvija cijela koncepcija Hrvatskih studija. Riječ je o studiju koji je do sada obrazovao velik broj stručnjaka u toj disciplini i u kombinaciji s drugim strukama unutar Hrvatskih studija i Sveučilišta u Zagrebu. Najveći broj diplomiranih studenata našao je posao u različitim djelatnostima – školstvu, kulturnim institucijama, državnim ustanovama, gospodarstvu, medijima, diplomatskim predstavništvima, turističkim uredima i drugdje. Pokazalo se da ima potrebe za tako obrazovanim stručnjacima u društvu. Također, studij kroatologije jedinstveni je studij u okviru Sveučilišta u Zagrebu, koji na sveučilišnoj razini promišlja različite aspekte hrvatskoga kulturnoga i nacionalnoga identiteta i u tom pogledu je zanimljiv mnogim studentima drugih fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i mnogim stranim studentima koji su studirali ili će studirati pojedine dijelove toga programa ili cijeli program studija hrvatske kulture. Program slijedi temeljne preporuke Bolonjske deklaracije i zakonske okvire za ustrojavanje studija. U tom smislu program je zadržao sve bitne značajke ranijih četverogodišnjih studija, uz prilagođavanje novomu trogodišnjemu, odnosno petogodišnjemu obrazovnomu ciklusu. Studij kroatologije na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu središnji je kulturološki studij takve vrste, koji ima namjeru postati nositelj razvoja sličnih studija u svijetu i temeljni visokoškolski ustrojbeni okvir koji ima za cilj skrbiti o ustrojavanju i izvođenju kulturalnih hrvatskih studija u svijetu. Studij kroatologije izvodi se u jednopredmetnoj i dvopredmetnoj kombinaciji na preddiplomskoj i diplomskoj razini. Od 2006. ustrojen je i poslijediplomski doktorski studij kroatologije koji je osmislio akademik Radoslav Katičić.


14/04/2025

Studenti kroatologije na terenskoj nastavi u Međimurju i Zagorju – susret s jezičnom i kulturnom baštinom

U okviru predmeta Hrvatska dijalektologija, prof. dr. sc. Sanja Vulić Vranković zajedno s asistenticom dr. sc. Lidijom Bogović vodila je studente na jednodnevnu terensku nastavu u Međimurje i Zagorje. Terenska nastava omogućila je studentima izravno upoznavanje s mjesnim govorima kajkavskoga narječja te s bogatom kulturnom i jezičnom baštinom toga dijela Hrvatske.

Uz pomoć vlč. Josipa Drvoderića, župnika u Goričanu, studenti su imali priliku posjetiti župnu crkvu sv. Leonarda te upoznati povijest mjesta. Specifičnosti toga mjesnoga govora studenti su imali priliku čuti u domu Terezije i Josipa Harmicara gdje su razgovarali s izvornim govornicima te razgledali bogatu zbirku etnografskih predmeta u kućnoj „etno hiži“, uz tradicionalne domaće specijalitete koje su domaćini pripremili. Također, vlč. Drvoderić studentima je predstavio tri svoje pjesničke zbirke.

Župna crva sv. Leonarda u Goričanu

U drugom dijelu dana nastava je održana u Donjoj Voći, gdje su studenti posjetili baroknu župnu crkvu sv. Martina biskupa, oslikanu radovima Ivana Krstitelja Rangera i pavlinske slikarske škole. Zatim su posjetili špilju Vindiju, jednu od najznačajnijih arheoloških i paleontoloških nalazišta u Hrvatskoj, koja predstavlja i svjetski poznat pretpovijesni špiljski lokalitet.

Ispred špilje Vindija

 

Terenska nastava zaključena je u Gornoj Voći, gdje su studenti posjetili članove Kulturno umjetničkoga društva Voća. U ugodnom i srdačnom ozračju, studenti su poslušali njihov mjesni govor, razgledali etno zbirku „Zagorska hiža“ uz hologramski prikaz (razgovor „stanovnika“ hiže na izvornom voćanskom mjesnom govoru) te uz 3D tehnologiju i prikaz detalja voćanskoga tradicionalnoga života kroz stare fotografije. Također, i u tom su mjestu studenti imali priliku isprobati lokalne delicije koje su domaćini pripremili. Takvi oblici nastave neprocjenjiv su doprinos dubljem razumijevanju hrvatske jezične stvarnosti i njezine ukorijenjenosti u svakodnevni život lokalnih zajednica.

 

Popis obavijesti