Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O odsjeku

Nastava studija povijesti Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu započela se izvoditi tijekom akademske godine 1997./1998. Trenutno se na Odsjeku za povijest izvodi nastava na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj (doktorska) razini studija. 

Sve tri spomenute razine studija povijesti ustrojene su prema najmodernijim znanstvenim i didaktičkim standardima. Tijekom niza proteklih akademskih godina program je doživio pozitivnu kroatocentričnu tranziciju kako bi se studijski program koji se izvodi bolje prilagodio studentima koji imaju želju spoznati više nacionalne povijesti te olakšalo njihovo studiranje. Specifičnost nastavnoga plana interdisciplinarno je povezivanje s drugim nacionalnim povijesnim institucijama (instituti, muzeji, zavodi) što omogućuje studentima da se već tijekom preddiplomskoga studija započnu istraživački profilirati u područjima nacionalne povijesti koja ih zanimaju. Na diplomskom studiju studentima je omogućena tematska specijalizacija kroz velik broj izbornih kolegija.


Iako studij povijesti na Odsjeku ima naglasak na hrvatsku povijest, pod njime se podrazumijeva i mogućnost profiliranja studenata u raznim područjima svjetske povijesti, od starih civilizacija staroga Istoka do moderne i suvremene povijesti. Takva profilacija omogućena je zahvaljujući širokoj izbornosti nastavnih predmeta prilagođenih različitim interesima studenata.

 

 

 


28/05/2024

Održana terenska nastava Odsjeka za povijest na Golom otoku i Svetom Grguru

Odsjek za povijest Fakulteta hrvatskih studija organizirao je 25. svibnja studijsku terensku nastavu na Goli otok i Sveti Grgur. Terenska nastava se održala u sklopu kolegija „Državnici 20. stoljeća“ i „Kultura pamćenja i mjesta sjećanja“. Studente su vodili inicijator terenske nastave dr. sc. Danijel Jurković te asistentica Nikolina Šimetin Šegvić i doc. dr. sc. Vlatko Smiljanić, a studentima povijesti pridružili su se i studenti drugih odsjeka koji su pohađali navedene predmete ili koji su bili zaniteresirani saznati nešto više o povijesti logora na Golom otoku i Sv. Grguru.

Na otoku Krku, prije ukrcaja na brod, spojili smo se sa skupinom studenata i profesora s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu (izv. prof. dr. sc. Martin Previšić, izv. prof. dr. sc. Tomislav Galović i doc. dr. sc. Inga Vilogorac Brčić) te smo zajednički nastavili put i program terenske nastave. Naglasak je bio na informbiroovskom razdoblju funkcioniranja logora Goli otok (1949.–1956.) te smo pod stručnim vodstvom izv. prof. dr. sc. Martina Previšića, autora monografije Povijest Golog otoka (2019.), obišli glavna mjesta ovog logora i čuli o njegovom nastanku, zatvorenicima, funkcioniranju, prozvodnim pogonima za što su iskorištavani logoraši, oblicima torture i uvjetima u kojima su logoraši obitavili, a koji su uvelike bili predodređeni surovim okolišom i vremenom. Nakon toga smo posjetili i obišli i otok Sveti Grgur koji je uspostavljen kao politički logor za žene i političke osuđenike.

Autorica fotografija: Ema Kosi

 

Popis obavijesti