Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O odsjeku

Nastava studija povijesti Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu započela se izvoditi tijekom akademske godine 1997./1998. Trenutno se na Odsjeku za povijest izvodi nastava na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj (doktorska) razini studija. 

Sve tri spomenute razine studija povijesti ustrojene su prema najmodernijim znanstvenim i didaktičkim standardima. Tijekom niza proteklih akademskih godina program je doživio pozitivnu kroatocentričnu tranziciju kako bi se studijski program koji se izvodi bolje prilagodio studentima koji imaju želju spoznati više nacionalne povijesti te olakšalo njihovo studiranje. Specifičnost nastavnoga plana interdisciplinarno je povezivanje s drugim nacionalnim povijesnim institucijama (instituti, muzeji, zavodi) što omogućuje studentima da se već tijekom preddiplomskoga studija započnu istraživački profilirati u područjima nacionalne povijesti koja ih zanimaju. Na diplomskom studiju studentima je omogućena tematska specijalizacija kroz velik broj izbornih kolegija.


Iako studij povijesti na Odsjeku ima naglasak na hrvatsku povijest, pod njime se podrazumijeva i mogućnost profiliranja studenata u raznim područjima svjetske povijesti, od starih civilizacija staroga Istoka do moderne i suvremene povijesti. Takva profilacija omogućena je zahvaljujući širokoj izbornosti nastavnih predmeta prilagođenih različitim interesima studenata.

 

 

 


30/03/2020

Prva obrana diplomskoga rada na daljinu na Fakultetu hrvatskih studija

U petak, 27. ožujka 2020. održana je obrana diplomskoga rada Tomislava Karduma, studenta nastavničkoga smjera diplomskoga studija povijesti Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Obrana je bila zakazana prije prijelaska iz nastave u živo u nastavu na daljinu. Kako bi se studentima omogućio završetak studija i u ovo izvanredno vrijeme, na 2. sastanku Operativnoga stožera Fakulteta hrvatskih studija za prilagodbu nastave 17. ožujka 2020. pod dekanovim predsjedanjem odlučeno je da se ova i sljedeće obrane, dok traju ovakve okolnosti, održe putom videokonferencije.

Tako su se student i članovi povjerenstva za obranu, svatko sa svoje lokacije, u dogovoreno vrijeme (12.40) povezali videovezom i imali obranu rada. Diplomski rad obranjen je pred povjerenstvom u sastavu: doc. dr. sc. Krešimir Bušić (predsjednik), dr. sc. Vladimir Šumanović (prvi član) i doc. dr. sc. Stipica Grgić (drugi član, mentor). Diplomski rad bavio se komunističkom strankom u Banovini Hrvatskoj. Obrana se odvijala neometano i neusiljeno. Nakon što su članovi povjerenstva Skypeom uspostavili grupnu audio-vizualnu vezu s pristupnikom, saslušali su njegovo izlaganje teme rada i teza koje je postavio u njemu. Potom su pristupniku postavljali pitanja. Student je na njih uspješno odgovorio. Povjerenstvo je zamolilo pristupnika da izađe iz poziva, a nakon što je on učinio, raspravilo je i usuglasilo ocjenu. Po pristupnikovu povratku u vezu izvijestilo ga je o izvrsnoj ocjeni rada. Nakon završetka usmenoga dijela obrane ispunjeni su potrebni obrasci, tj. izvješće o obrani, koji je elektroničkom poštom proslijeđeno Službi za nastavu i studente Fakulteta hrvatskih studija.

Fakultet hrvatskih studija, njegovi nastavnici, zaposlenici i studenti, nastoje djelovati znanstveno-nastavno, savjesno i praktično tempore terraemotus et contagione coronaviri, contrariis non obstantibus.

Popis obavijesti