U okviru projekta Hrvatska nastava u inozemstvu – pedagoški i glotodidaktički izazovi koji financira Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske 29. rujna 2023. u 10 sati održat će se znanstveno-stručni razgovor naziva Hrvatska nastava u inozemstvu – primjeri dobre prakse. Znanstveno-stručni razgovor će biti održan u online okruženju korištenjem nekih od standardnih video-komunikacijskih kanala.
Cilj znanstveno-stručnog razgovora je promicanje važnosti hrvatske nastave u inozemstvu, posebice njezinih didaktičko-metodičkih osobitosti s obzirom na izazove povezivanja sadržaja hrvatskoga jezika i književnosti, povijesti, zemljopisa, likovne i glazbene kulture te poučavanja hrvatskoga kao inog jezika.
Na znanstveno-strunom razgovoru bit će predstavljen i e-priručnik za učitelje hrvatske nastave u inozemstvu za koji su teme priredile doc. dr. sc. Ivana Jukić Vidas i doc. dr. sc. Sandra Car te učitelji hrvatske nastave u inozemstvu. Urednice e- priručnika su izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum i Estera Šimić, mag. educ. croat. et mag. educ. phil.
Izlagači i teme:
Estera Šimić, mag. educ. croat. et mag. educ. phil., viša stručna savjetnica, Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sustav hrvatske nastave u inozemstvu
doc. dr. sc. Ivana Jukić Vidas
Montessori u nastavi - Kako je Hrvatska dobila ime?
doc. dr. sc. Sandra Car
Montessori u nastavi - Hrvatska tradicijska kultura
Ivana Skender, mag. educ. philol. croat.
Hrvatska nastava na daljinu
Adela Kupres, mag. prim. educ.
Obilježavanje Dana državnosti
Uz navedene izlagače na znanstveno-stručnom razgovoru sudjelovat će i veći broj učitelja hrvatske nastave u inozemstvu.