Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Hrvatski studiji kao sastavnica Sveučilišta u Zagrebu spadaju među tzv. „nastavna učilišta“ koji na svim svojim studijskim smjerovima (zasad izuzev komunikologije), uz mogućnost znanstvenog opredjeljenja, svojim studentima nudi i mogućnost nastavničke naobrazbe za one koji vide svoju budućnost kao djelatnici odgojno-obrazovnih ustanova.
Nakon donošenja Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi 2008. god., nastavnička naobrazba je usklađena prema propisima toga zakona po kojemu „poslove nastavnika predmetne nastave u srednjoj školi može obavljati osoba koja je završila diplomski sveučilišni studij odgovarajuće vrste i ima potrebne pedagoške kompetencije (čl. 105,7). Pod pedagoškim kompetencijama zakon predviđa znanja iz pedagogije, psihologije, didaktike i metodike sa sveukupnom opterećenošću od 60 ECTS (105,6). Ovakav koncept nastavničke naobrazbe je istovremeno usklađen i s  Bolonjskom reformom visokog obrazovanja ima li se u vidu Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju iz 2003. godine.
Nastavu izvodi i organizira Odjel za edukacijske znanosti i nastavničku naobrazbu tako da je ona koncentrirana na jednom mjestu za sve studijske smjerove.
Kako bi izišli ususret sve većoj potražnji za nastavničkom naobrazbom, a u skladu s najnovijim zakonskim odredbama, Odjel za edukacijske znanosti i nastavničku naobrazbu Hrvatskih studija, osmislio je, a Senat Sveučilišta u Zagrebu 11. ožujka 2014. prihvatio program dodatne nastavničke naobrazbe (PPDMN) u svrhu stjecanja pedagoških kompetencija. Program je namijenjen svima koji žele raditi (ili već rade) u odgojno-obrazovnim ustanovama, a tijekom svoga studija nisu stekli tu naobrazbu, odnosno njihova matična ustanova im to nije mogla ponuditi. On je predviđen i za one koji osjećaju potrebu za cjeloživotnim školovanjem i dodatnom naobrazbom na tom području radili oni u obrazovnim ustanovama, nakladničkim kućama ili elektroničkim medijima. Više o programu vidi na: http://www.hrstud.unizg.hr/ppdmn.

02/01/2018

Prof.dr.sc. Marku Pranjiću dodijeljena Nagrada Ivan Filipović za životno djelo na području znanstvenog i stručnog rada

Na svečanosti održanoj  27. 12. 2017. prof. dr. sc. Marku Pranjiću dodijeljena je Nagrada Ivan Filipović za životno djelo na području znanstvenog i stručnog rada.

Kraći izvadak iz obrazloženja odluke:

"Prof. dr. sc. Marko Pranjić diplomirani je teolog i diplomirani pedagog te doktor odgojnih znanosti i redoviti profesor u trajnom zvanju Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, koji je svoje akademske titule postigao na Università Pontificia Salesiana u Rimu. Zbog trajnog usavršavanja boravio je na mnogim svjetskim sveučilištima (Beč, Dublin, Pariz, Madrid, Boston i dr.).

Prof. dr. sc. Pranjić desetljećima je dugim nastavnim i znanstvenim radom pridonosio razvoju profesionalnih potreba svih koji su uključeni u odgojno-obrazovni proces RH istražujući zapadnoeuropske oblike nastavničkog obrazovanja, načinivši tako program po kojemu su se obrazovali i još uvijek obrazuju u nas na tisuće nastavnika. Načinio je i dodatni program nastavničke izobrazbe vezano uz cjeloživotno obrazovanje koji završavaju svi oni kojima su potrebne nastavničke kompetencije. Napisao je silabuse za sve temeljne predmete nastavničke izobrazbe na Hrvatskim studijima, kao i za neke izborne koji reflektiraju zapadnoeuropska dostignuća. 

Prof. dr. sc. Pranjić osmislio je i vodio 3 znanstvena projekta šireći granice edukacijskih znanosti što dokazuje 12 autorskih knjiga, 18 poglavlja u knjigama, 10 udžbenika, oko 60 znanstvenih radova, oko 120 stručnih radova, sudjelovanje na 15 međunarodnih te na 25 domaćih znanstvenih i stručnih skupova, bio je mentor na 4 disertacije itd. Pranjić je sa svojim suradnicima osmislio, napisao i inicirao program cjeloživotnog obrazovanja (PPDMN) za sve one koji žele raditi u odgojno-obrazovnome procesu, a nisu imali prilike steći nastavničke kompetencije za vrijeme svoga studiranja. Osmislio je i interdisciplinarni modul „Medijskog odgoja i obrazovanja“ za dva studijska odjela Hrvatskih studija zbog promicanja medijske kulture."

Poveznica na puni tekst obrazloženja nagrade.

Popis obavijesti