Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij komunikologije na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu utemeljen je 1996. godine i to prvo kao studij novinarstva, a 2005. godine preimenovan je u studij komunikologije. Studij je zasnovan na temeljnim znanjima iz komunikologije, novinarstva, povijesti medija i odnosa s javnošću. Studenti tijekom studija stječu znanje o metodama istraživanja masovne komunikacije i obrade podataka te o povijesnom razvoju novinarstva i masovne komunikacije u svijetu i Hrvatskoj. Studenti komunikologije dobivaju temeljna znanja o medijima i osobitostima izvještavanja za njih, usmjeravaju se za rad na početnim poslovima u nekom od medija ili tvrtkama, tj. odjelima za odnose s javnošću. Zapošljavanje nije nužno ograničeno na područje medija i komunikologije. Studenti komunikologije Hrvatskih studija okupljeni su oko Udruge studenata komunikologije i novinarstva Komuna, koja je osnovana 2008. godine i svake godine organiziraju studentski simpozij "Mediji na drukčiji način".


21/02/2018

OKRUGLI STOL Medijska pismenost u perspektivi novog kurikuluma: prilike i prijetnje

Cilj okruglog stola je ukazati na važnost medijske pismenosti i medijske kulture u formalnom i izvannastavnom obrazovanju u Hrvatskoj te predložiti nove obrazovne politike koje će se, između ostaloga, temeljiti na dva sveobuhvatna istraživanja koja ćemo predstaviti ovom prilikom:

  • Istraživanje dr. sc. Lane Ciboci – analiza udžbenika i dopunskih nastavnih materijala iz hrvatskog jezika (1852 nastavne jedinice), vrednovanje razine medijske pismenosti 1000 učenika osmih razreda, te rezultati vrednovanja programa medijske kulture od strane učitelja razredne nastave i nastavnika hrvatskog jezika
  • Treći dio rezultata sveobuhvatnog istraživanja EU Kids Online o medijskim navikama djece i njihovih roditelja – iskustva i stavovi roditelja o medijima i medijskom obrazovanju

Sudjeluju:

  • dr. sc. Blaženka Divjak, ministrica znanosti i obrazovanja (čeka se potvrda)
  • Lidija Kralj, prof., pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja (MZO)
  • Helenca Pirnat Dragičević, dipl. iur, pravobraniteljica za djecu
  • Predstavnici Agencije za odgoj i obrazovanje
  • Maja Flego, savjetnica pravobraniteljice za djecu
  • sc. Lana Ciboci, potpredsjednica Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) / Edward Bernays Visoka škola za komunikacijski menadžment
  • Robert Tomljenović, zamjenik predsjednika Vijeća za elektroničke medije (AEM)
  • prof. dr. sc. Danijel Labaš, predsjednik Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) / Hrvatski studiji, Sveučilište u Zagrebu (HS)
  • prof. dr. sc. Igor Kanižaj, nacionalni EU Kids Online koordinator (DKMK) / Fakultet političkih znanosti, Sveučilište u Zagrebu (FPZG)
  • Nedjeljko Marković, Pragma, vanjski član Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, Hrvatski sabor

Na Okruglom stolu bit će predstavljeni i najnoviji projekti Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu koji će se provoditi u 2018:

–  Mind Over Media – Razmisli o medijima – Učinkovita analiza propagande, projekt koji DKMK provodi zajedno sa šest partnera iz EU, uz koordinaciju Evens Foundation, a novčano podupire Europska komisija.

Medijskom pismenošću protiv grupa mržnje i elektroničkog nasilja, koji novčano podupire Ministarstvo znanosti i obrazovanja u 2018. godini.

Popis obavijesti