Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.


28/09/2024

Potpisan Sporazum o suradnji između Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj i Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu

U rektoratu Sveučilišta u Zagrebu jučer je, 27. rujna, potpisan Sporazum o suradnji između Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj i Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Sporazum su potpisali rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, zastupan po obnašatelju dužnosti dekana, i v.d. voditeljica Ureda Europskoga parlamenta u Hrvatskoj, gđa. Maja Ljubić Kutnjak.

Sporazumom se omogućuje studentima koji slušaju kolegije „Međunarodni odnosi“, „Politike održiva razvoja Europske unije“, „Europska unija i civilno društvo“, „Geopolitika i globalna sigurnost“ ( nositeljice izv. prof. dr. sc. Andreje Sršen); kolegij u nositeljstvu izv. prof. dr. sc. Anite Perešin  „Institucije Europske unije“ te kolegije „Demografski revitalizacijski obrasci“ i „Populacijska politika“ nositeljice doc. dr. sc. Monike Komušanac, da pohađaju radionice i predavanja, međunarodne konferencije u organizaciji Ureda Europskog parlamenta u Zagrebu te se na praktičan način upoznaju s radom EU institucija, zakonodavnim procesom u EU-u, strategijama EU-a koje su usredotočene na izgradnju otpornosti, usvajanje integriranog pristupa sukobima i ekološkim krizama, prioritetima Europskog parlamenta i EU programima namijenjenim mladima.

Sporazumom se zaokružio jedan ciklus kvalitetne suradnje u nastavi koji je već postojao na Odsjeku za sociologiju Fakulteta hrvatskih studija te se u studentskoj populaciji pokazao kao privlačnim i korisnim načinom nastave. Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu je ovim Sporazumom pokazao otvorenost prema suradnji s institucijama koje pružaju mogućnost da studenti kroz predavanja, tematske radionice i konferencije dobiju bolji uvid u aktualna vanjskopolitička kretanja te promjene u procesima europskih integracija i međunarodnih odnosa što je i tematski okvir navedenih kolegija.

 

 

 

Popis obavijesti