Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Psihologija je suvremena društvena znanost koja se razvila kao nezaobilazna znanstvena disciplina, ne samo zbog znanstvenih teorija i spoznaja iz glavnog predmeta svog bavljenja - ljudskog ponašanja i doživljavanja, već i zbog primjene rezultata psihologijskih istraživanja u mnogim područjima ljudskog djelovanja. Zahtjevi za profilom psihologa u razvijenim društvima rastu te se očekuje da će ta struka biti među vodećima po zapošljavanju u idućim desetljećima.

Studijski program omogućuje studentima stjecanje Europske diplome psihologa (EDP) čime je stvorena pretpostavka da svaki student dobivanjem diplome u pogledu profesionalne osposobljenosti i stručnih kompetencija može računati na njezinu cjelovitu prihvaćenost unutar Europske unije. Program studija istovremeno je i originalan, jer slijedi osnovnu koncepciju Hrvatskih studija, a to je da se obrazovanju studenata pristupa interdisciplinarno. Na diplomskoj razini ovakav program omogućuje teorijsku, metodološku i praktičnu naobrazbu, osposobljavanje i trening u više područja primijenjene psihologije, a posebice kliničkom, organizacijskom i obrazovnom. Obrazovanje koje su završili, znanja, kompetencije i vještine koje su stekli a nalaze se u nastavnom planu i programu studija psihologije, pružaju diplomiranom studentu psihologije niz mogućnosti te ga čine kvalificiranim i kompetitivnim sudionikom na postojećem tržištu rada.
O studijskom programu, nastavnicima, studentima i ostalim podacima koji vas zanimaju, pročitajte i pogledajte na stranicama Odsjeka za psihologiju Fakulteta hrvatskih studija.


02/04/2025

O usamljenosti i mentalnom zdravlju u emisiji Etički ataše

Radio emisija HRT-a, „Etički ataše“, bavi se primjenom filozofsko-etičkih ideja u svakodnevici kroz razgovore voditelja Kristijana Vujičića s relevantnim stručnjacima iz područja društveno - humanističkih znanosti. Gosti prošle emisije bile su doktorica znanosti Ana Petak, psihologinja zaposlena na Odsjeku za psihologiju Fakulteta hrvatskih studija i Marina Trbus, profesorica psihologije i kognitivno-bihevioralna terapeutkinja zaposlena u psihološkom centru Kauch. U emisiji se raspravljalo o odnosu usamljenosti i mentalnoga zdravlja, ali i o razlici dvaju pojmova koji se u svakodnevnom govoru često miješaju: samoće i usamljenosti. Razgovaralo se i o tome je li usamljenost bolest, kao i u kakvom su odnosu usamljenost, prijateljstvo i ljubav, te o važnosti kvalitetne osame u našim životima. Raspravljeno je i pitanje je li fenomen usamljenosti posljedica modernoga individualizma, te povećavaju li društvene mreže osjećaj usamljenosti.

Emisiju možete poslušati u Slušaonici Hrvatskoga radija na poveznici.


 

Popis obavijesti