Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Psihologija je suvremena društvena znanost koja se razvila kao nezaobilazna znanstvena disciplina, ne samo zbog znanstvenih teorija i spoznaja iz glavnog predmeta svog bavljenja - ljudskog ponašanja i doživljavanja, već i zbog primjene rezultata psihologijskih istraživanja u mnogim područjima ljudskog djelovanja. Zahtjevi za profilom psihologa u razvijenim društvima rastu te se očekuje da će ta struka biti među vodećima po zapošljavanju u idućim desetljećima.

Studijski program omogućuje studentima stjecanje Europske diplome psihologa (EDP) čime je stvorena pretpostavka da svaki student dobivanjem diplome u pogledu profesionalne osposobljenosti i stručnih kompetencija može računati na njezinu cjelovitu prihvaćenost unutar Europske unije. Program studija istovremeno je i originalan, jer slijedi osnovnu koncepciju Hrvatskih studija, a to je da se obrazovanju studenata pristupa interdisciplinarno. Na diplomskoj razini ovakav program omogućuje teorijsku, metodološku i praktičnu naobrazbu, osposobljavanje i trening u više područja primijenjene psihologije, a posebice kliničkom, organizacijskom i obrazovnom. Obrazovanje koje su završili, znanja, kompetencije i vještine koje su stekli a nalaze se u nastavnom planu i programu studija psihologije, pružaju diplomiranom studentu psihologije niz mogućnosti te ga čine kvalificiranim i kompetitivnim sudionikom na postojećem tržištu rada.
O studijskom programu, nastavnicima, studentima i ostalim podacima koji vas zanimaju, pročitajte i pogledajte na stranicama Odsjeka za psihologiju Fakulteta hrvatskih studija.


20/06/2024

Izv. prof. dr. sc. Lovorka Brajković održala predavanje na 11. godišnjoj znanstvenoj konferenciji u organizaciji Europskog udruženja psihosomatske medicine u Lausannei, Švicarska

Ove je godine Lausanne bila domaćin 11. godišnje znanstvene konferencije koju tradicionalno organizira Europsko udruženje psihosomatske medicine. Konferencija se održala u Sveučilišnoj bolnici Lausanne od 12. lipnja, 2024. godine do 15. lipnja, 2024. godine, a glavne teme konferencije su bile istraživanje, inovacija i integracija prema interdisciplinarnosti i translacijskoj medicini.

Predavanja i rasprave su se odnosili na ključna pitanja vezana za psihijatriju, psihologiju i psihosomatsku medicinu: Kako najbolje adresirati posljedice klimatskih promjena? Kako bolje inkorporirati socijalne dimenzije skrbi u bio-psiho-socijalni pristup? Kako mogu liaison psihijatrija, psihologija i psihosomatska medicina biti najučinkovitije u specifičnim medicinskim područjima? Kako inkorporirati vezu uma i tijela u razvoju integrativnih pristupa u liječenju depresije i kako najbolje odgovoriti na izazove dugog COVID-a.

Izv. prof. dr. sc. Lovorka Brajković je održala predavanje pod nazivom Quality of life in patients with multiple sclerosis, u kojem se osvrnula u kojoj mjeri i na koje načine multipla skleroza, kao kronična bolest, mijenja kvalitetu života pacijenata i njihovih obitelji. Posebno je istaknula čimbenike poput neuroloških i psiholoških oštećenja, početak bolesti u mladih ljudi u najproduktivnijoj dobi (što posebno utječe na profesionalni i osobni razvoj), nedostatak učinkovitog liječenja te neizvjestan i nepredvidiv tijek bolesti kao značajne karakteristike koje uvelike narušavaju kvalitetu života.
Na skupu je sudjelovalo preko 500 sudionika iz cijelog svijeta te je bilo organizirano deset radionica iz područja psihosomatske medicine, dvadeset i jedan simpozij i dvadeset usmenih sesija.

 

 

Popis obavijesti