Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Psihologija je suvremena društvena znanost koja se razvila kao nezaobilazna znanstvena disciplina, ne samo zbog znanstvenih teorija i spoznaja iz glavnog predmeta svog bavljenja - ljudskog ponašanja i doživljavanja, već i zbog primjene rezultata psihologijskih istraživanja u mnogim područjima ljudskog djelovanja. Zahtjevi za profilom psihologa u razvijenim društvima rastu te se očekuje da će ta struka biti među vodećima po zapošljavanju u idućim desetljećima.

Studijski program omogućuje studentima stjecanje Europske diplome psihologa (EDP) čime je stvorena pretpostavka da svaki student dobivanjem diplome u pogledu profesionalne osposobljenosti i stručnih kompetencija može računati na njezinu cjelovitu prihvaćenost unutar Europske unije. Program studija istovremeno je i originalan, jer slijedi osnovnu koncepciju Hrvatskih studija, a to je da se obrazovanju studenata pristupa interdisciplinarno. Na diplomskoj razini ovakav program omogućuje teorijsku, metodološku i praktičnu naobrazbu, osposobljavanje i trening u više područja primijenjene psihologije, a posebice kliničkom, organizacijskom i obrazovnom. Obrazovanje koje su završili, znanja, kompetencije i vještine koje su stekli a nalaze se u nastavnom planu i programu studija psihologije, pružaju diplomiranom studentu psihologije niz mogućnosti te ga čine kvalificiranim i kompetitivnim sudionikom na postojećem tržištu rada.
O studijskom programu, nastavnicima, studentima i ostalim podacima koji vas zanimaju, pročitajte i pogledajte na stranicama Odsjeka za psihologiju Fakulteta hrvatskih studija.


18/06/2024

Održana promocija Sveučilišnoga udžbenika „Intervju u socijalnom radu“, urednika doc. dr. sc. Ljerke Hajncl (Pravni fakultet Osijek) i izv. prof. dr. sc. Darija Vučenovića

Na Pravnome fakultetu Sveučilišta u Osijeku održana je promocija Sveučilišnoga udžbenika Medicinske naklade pod nazivom „Intervju u socijalnom radu“, urednika doc. dr. sc. Ljerke Hajncl (Pravni fakultet Osijek) i izv. prof. dr. sc. Darija Vučenovića s Fakulteta hrvatskih studija. Knjigu su predstavile recenzentice, prof. dr. sc. Marijana Braš (Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) i izv. prof. dr. sc. Daniela Šincek (Filozofski fakultet u Osijeku), zatim sami urednici i autori.

Profesorica Marijana Braš udžbenik je pohvalila jer prati suvremene trendove iz područja medicine, posebno komunikacije i odnosa s korisnicima koji su sastavni dio procesa izlječenja, a prof. Daniela Šincek naglasila koliko je metoda intervjua važan klinički alat u radu stručnjaka tzv. pomagačkih zanimanja.

Docentica Ljerka Hajncl ukratko je predstavila knjigu kroz njezina tri integrativna dijela. Prvi se odnosi na strukturu i sadržaj intervjua te važnost verbalne i neverbalne komunikacije. Drugi dio opisuje ključne vještine intervjuista kao što su vještina postavljanja pitanja, aktivno slušanje, šutnja, empatija i samootkrivanje, dok su u trećemu dijelu detaljno opisane specifičnosti rada s različitim skupinama korisnika u sustavu socijalne skrbi (npr. stariji, djeca, udomitelji itd.). Izv. prof. dr. sc. Dario Vučenović zahvalio se izdavaču, Medicinskoj nakladi, jer su prepoznali važnost ovog udžbenika, istaknuvši kako je on prijeko potreban studentima ali i samim stručnjacima socijalne skrbi jer se radi o iznimno važnom sustavu za čitavo društvo, te dodao kako se u ovoj knjizi mogu pronaći odgovori na brojne profesionalne dileme u neposrednom radu s korisnicima. U nastavku je bilo govora o uvijek aktualnim pitanjima profesionalnog izgaranja i skrbi za mentalno zdravlje stručnjaka.

Publika je bila šarolika te je uključivala studente društvenih znanosti, stručnjake iz područja obrazovanja, socijalne skrbi i zdravstva. Također su pohvalili pristup kojim su govornici približili sadržaj udžbenika jer su na jednostavan i zanimljiv način ukazali na praktičnu vrijednost knjige, kao i na njezinu znanstvenu utemeljenost.

 


 

Popis obavijesti